EN

28.07.2021, 15:25 Wersja do druku

Kraków. Półmetek wakacji w NCK

Półmetek wakacji za nami, ale Nowohuckie Centrum zapewnia, że również w sierpniu nie braknie atrakcji. Już w najbliższy weekend w ramach NH FEST odbędą się dwa wydarzenia plenerowe – kolejne spotkanie z cyklu HO NA POLE, na czele z jego gospodarzem Adamem Grzanką oraz wieczór piosenki autorskiej, podczas którego wystąpią: Włodek Mazoń i Drabina Jakuba Trio.

fot. mat. organizatora

HO NA POLE to postcovidowy cykl piątkowych spotkań i koncertów, który ma na celu odbudowanie relacji i radości ze wspólnego spędzania czasu poprzez obcowanie z kulturą i innymi ludźmi.

„Człowieku ho na pole! Co Ci szkodzi?! Przecież każde spotkanie to niespodzianka!” – zaprasza Adam Grzanka, gospodarz strefy chilloutu pod encekowskim dębem, który postanowił zorganizować Telewizję śniadaniową w terenie. Pamiątką po każdym spotkaniu – poza wspomnieniami i koncertem – jest stworzenie kolejnej potrawy po nowohucku! Kuchnia intencyjna z przymrużeniem oka, ale zjadliwa i tworząca folklor kulinarny dzielnicy. Integracja z „Żarciowozami” to idealna okazja, żeby wprowadzać własne nazewnictwo i receptury na desery, hamburgery, surówki i inne sformowane w ogniu huty potrawy.

W ostatni piątek lipca o g. 19.00 na małej scenie plenerowej przed NCK gościem Adama Grzanki tym razem będzie Tomasz Goomi Gomółka – rocznik 1973, Nowohucianin od urodzenia. W szkole podstawowej dzielił ławkę ze Sławkiem Shutym, dziś cenionym pisarzem. Być może wtedy doszło do zarażenia słowem pisanym. Od dziecka miłośnik sportu i muzyki. Autor książki „Goomisko, w której opisuje przygody zwyczajnego chłopaka z blokowiska w Nowej Hucie, zafascynowanego od dziecka muzyką i sportem. Powrót do przeszłości, opisany został z wyjątkową czułością i humorem, pomimo tego, że dzieciństwo i młodość autora przypadły na schyłkowy i biedny okres PRL-u, oraz czas niełatwej transformacji. Bez względu na okoliczności, w których mijały szare, codzienne dni, nawet w nich nie brakowało zabawnych i intrygujących zdarzeń, które znalazły się w książce.

O smak wieczoru zadba: Kucharz Maciej z Podgórza.

Ponieważ NH FEST to przede wszystkim letnie koncerty, które w większości odbywają się na scenach plenerowych, nie może na nich zabraknąć utworów płynących prosto z krainy łagodności. W najbliższą niedzielę zapewnią nam to Basia Stępniak-Wilk i jej goście - Włodek Mazoń i zespół Drabina Jakuba Trio.

Włodek Mazoń jest krakowskim śpiewającym autorem i kompozytorem, który opowiada swoje „proste historie” przy akompaniamencie gitary i zwykle z towarzyszeniem wokalnym Renaty Jaśkowskiej. Laureat konkursów piosenki poetyckiej. Jego piosenki znajdziemy na autorskich płytach – ½ raju dotknąćNaprzeciwkoO poranku. Propagator polskiej piosenki, autor audycji „Muzyczne Zerkadełko”, którą prowadzi w krakowskim radiu Pallotti, a także współorganizator wędrującego festiwalu OSPA Otwarta Scena Piosenki Autorskiej. Jego koncerty przyciągają wielbicieli piosenki z nurtu „Krainy Łagodności”, a – pisane przez Włodka notabene w rodzinnej Nowej Hucie – autorskie piosenki „Prosta historia” czy „Tramwaj niebieski” pobrzmiewają w górskich schroniskach, na szlakach, ale też w salach koncertowych, śpiewane wraz z publicznością.

Krakowska grupa Drabina Jakuba Trio prezentuje muzykę, która z założenia jest połączeniem piosenki autorskiej, folku i bluesa, ale od początku działalności zespół ma własne charakterystyczne brzmienie i rozpoznawalny styl. Piosenki grupy mają przede wszystkim nieść dobry przekaz, ale też prowokować do przemyśleń, podkreślając szacunek dla słowa. Obok nastrojowych ballad pojawiają się zatem energetyczne, żywiołowe protest songi – pisane w obronie człowieka, jego godności, w obronie Ziemi. Na koncertach możemy też usłyszeć piosenki Boba Dylana w autorskich, polskich wersjach językowych. Zespół tworzy trójka doświadczonych oraz wielokrotnie nagradzanych muzyków: wokalista i gitarzysta Paweł Dudzik (autor piosenek), gitarzysta Łukasz Belcyr (muzyk, występujący także m.in. z Kubą Badachem) oraz grający na harmonijkach ustnych Przemek Chołody (wieloletni harmonijkarz zespołu Stare Dobre Małżeństwo). Drabina Jakuba Trio jest laureatem najważniejszych festiwali piosenki autorskiej w Polsce. Na koncercie w NCK zabrzmią głównie utwory z debiutanckiej płyty Drugi obieg, a także premierowe piosenki Drabiny Jakuba Trio z przygotowywanego właśnie albumu Stella Maris.

NH FEST // HO NA POLE! #2

Telewizja śniadaniowa na kolację: odcinek drugi

30.07.2021 (piątek), g. 19.00, mała scena plenerowa

wstęp wolny

NH FEST // SCENA LETNIA: WIECZÓR PIOSENKI AUTORSKIEJ

Wieczór piosenki autorskiej, podczas którego wystąpią:

Włodek Mazoń z zespołem oraz Drabina Jakuba Trio

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

Szczegóły dotyczące nadchodzących wydarzeń można znaleźć na stronie Nowohuckiego Centrum Kultury - https://nhfest.pl/scena-letnia/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne