EN
10.03.2022, 15:19 Wersja do druku

Kraków. Pokazy „Śniegu” w Łaźni Nowej po ogólnopolskim tournée

Z trasy objazdowej po polskich teatrach powraca „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Pierwsza polska adaptacja powieści Orhana Pamuka to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych ostatnich miesięcy. „Śnieg" po raz kolejny spadnie na Dużej Scenie Łaźni Nowej w poniedziałek 14 marca, i to dwukrotnie: o godz 11:00 i 19:00. Za muzykę w spektaklu odpowiada tegoroczny laureat Paszportu Polityki Dominik Strycharski.

fot. mat. teatru

Margaret Atwood uznała powieść Pamuka za jedną z najważniejszych książek naszych czasów. „The Guardian” pisał, że jest to polityczny thriller inspirowany twórczością Fiodora Dostojewskiego. „Der Tagesspiegel” nazwał ją reportażem przemienionym w baśń, a także: „groteskową, okrutną i piekielnie komiczną powieścią, polityczną farsą, w której człowiek nigdy nie stoi po właściwej stronie”.

Tak o spektaklu mówi jego reżyser, Bartosz Szydłowski: To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. Małe prowincjonalne miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu. Potrzeba wolności ściera się w nim z autorytarną wizją świata, fanatyzmem religijnym i zwykłym życiem, które pogrąża się w niespełnieniu, topniejąc jak płatek śniegu na dłoni. Gdzie może przetrwać to, co jest dla nas najważniejsze – to kim jesteśmy, to o czym marzymy? Skoro nie realizujemy się w konkretnym życiu, to może zrealizujemy się w poezji? Aktualna sytuacja w Afganistanie dopisała do naszego spektaklu i wykreowanych w nim postaci kobiecych niezwykle mocny polityczny kontekst.

W kwietniu „Śnieg” znów rusza w trasę (m.in. będzie grany na Międzynarodowym Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi), więc spektakle 14 marca to jedyna szansa, by zobaczyć go na żywo w Krakowie w najbliższym czasie.
Bilety dostępne na stronie: bilety.laznianowa.pl

Co jeszcze w repertuarze? Warto spędzić najbliższe dni w Nowej Hucie!

W piątek i w sobotę na Małej Scenie Łaźni Nowej wystawione zostaną „Materiały do Medei” na podstawie dramatu największego reformatora niemieckiego teatru współczesnego, Heinera Müllera. Sandra Korzeniak, znana z wybitnych kreacji w spektaklach Lupy, Kleczewskiej czy Miśkiewicza, jedna z najbardziej charakterystycznych współczesnych polskich aktorek, zmierzy się z archetypiczną postacią Medei 11 i 12 marca o godz. 19:00.

W czwartek 17 marca powraca ulubiony cykl filmowy widzów Łaźni Nowej. Gospodarz Akademii Filmu Polskiego – Łukasz Maciejewski - przygotował propozycję filmową „Moje wspaniałe życie” w reż. Łukasza Grzegorzka. Przed seansem odbędzie się spotkanie z samym reżyserem oraz z aktorem Adamem Woronowiczem, którzy odkryją kulisy pracy przy filmach. Wejściówki kosztują jedynie 5 złotych!

Kontakt dla mediów: Łukasz Pytko
tel. 692 348 103; mail: [email protected]

Teatr Łaźnia Nowa – Instytucja Kultury Miasta Krakowa to prężnie działający krakowski teatr, mieszczący się w wyremontowanej, postindustrialnej przestrzeni dawnych hal warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Mechanicznych w Nowej Hucie. Podczas ponad piętnastu lat istnienia Łaźnia Nowa wypracowała solidną markę na polskim rynku teatralnym. Kreuje zarówno wydarzenia o zasięgu międzynarodowym (Festiwal Teatralny Boska Komedia), jak i lokalnym (Bulwar[t] Sztuki). Najnowsza inicjatywa Łaźni Nowej to Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, miejsce współdziałania, wymiany środowisk artystycznych i mieszkańców Nowej Huty. Teatr nie posiada stałego zespołu, do każdego projektu zaprasza aktorów i reżyserów, którzy wnoszą tu własną energię, doświadczenia i wrażliwość. Swoje miejsce odnajdują w nim zarówno uznani twórcy, jak i ci, którzy dopiero poszukują własnego języka teatralnego. W latach 2005-2021 Łaźnia Nowa wyprodukowała niemal sto spektakli, sama bądź w koprodukcji z partnerami z całej Polski.

Źródło:

Materiał nadesłany