23.09.2021, 15:25 Wersja do druku

Kraków. Pokaz teatralny "Pokoju nieobecnycych" w Cricotece

W jakiej sytuacji znalazły się osoby z niepełnosprawnościami podczas pandemicznego zamknięcia?

fot. mat. organizatora

Pandemia zmieniła rzeczywistość i codzienność nas wszystkich: czy zastanawiamy się jednak, jak wyglądało życie osób wykluczonych na co dzień? „Pokój nieobecnych” jest opowieścią o wykluczeniu i izolacji, szczególnie dotkliwych w czasie pandemii. Wydarzenie w dużej mierze będzie skupione na improwizacji słownej wokół tematów wynikających z nowej, kryzysowej sytuacji życiowej.

Odpowiadająca za reżyserię i opiekę artystyczną Joanna Pawlik zajmuje się sztukami wizualnymi, wideo, fotografią, performansem oraz malarstwem i rysunkiem. Jej twórczość oscyluje pomiędzy zagadnieniami społecznych mechanizmów wykluczenia a osobistymi przestrzeniami odczuwania. W swoich pracach o dużym potencjale krytycznym (m. in. wideo „Balans” czy „Schody”) bada granice własnego ciała, rozpracowuje pojęcie „normy społecznej” i – często w przewrotny sposób – „atakuje niepełnosprawność”.

Artystka w swojej codziennej pracy opiera się na własnym doświadczeniu niepełnosprawności, a do projektów zaprasza często również inne osoby z niepełnosprawnościami. W sobotnim pokazie zobaczymy, jak ich rzeczywistość stała się z dnia na dzień labiryntem, do którego trudno zamówić obiad; trójkątem bermudzkim, w którym znikają kurierzy jedzeniowi; przymusowym obozem pracy, gdzie najgorszą męką jest skazanie na jej brak.

Więcej informacji na stronie:
https://www.cricoteka.pl/pl/pokoj-nieobecnych-rez-joanna-pawlik/
Termin: 2 października 2021 r. godz. 19:00
Miejsce: Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków
Patronat medialny: e-teatr.pl, NN6T, teatralny.pl
Partnerami przy projekcie są Fundacja Kultury bez Barier, Małopolski Instytut Kultury, Teatr 21 oraz Centrum Sztuki Włączającej Downtown.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne