Rydlówka Muzeum Krakowa zaprasza na wyjątkowe wydarzenie. W najbliższą niedzielę, 20 listopada o godz. 17:00, dzień po tradycyjnym „osadzaniu chochoła”, odbędzie się specjalny pokaz spektaklu Kingi Kowalskiej „Raz dokoła. Kobiety Wesela”.
Wydarzenie będzie wyjątkowe nie tylko ze względu na datę – 20 listopada 1900 roku odbyło się to słynne wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, które stało się inspiracją dla Wyspiańskiego do stworzenia jednego z największych polskich dramatów – „Wesela”, ale też ze względu na miejsce – to właśnie w Rydlówce 122 lata temu bawili się goście na Rydlowym weselu. Zatem w historycznych wnętrzach znów zabrzmi muzyka, weselne tańce i pojawią się bohaterki początku XX wieku – Jadwiga Mikołajczykówna (Panna Młoda), Maria Susułowa (Marysia), Anna Tetmajerowa (Gospodyni), Jadwisia Tetmajerówna (Isia), Pepa Singer (Rachel), Anna Rydlówna (Haneczka), Maryna Pareńska (Maryna) i Kasia, będąca uosobieniem ówczesnej bronowickiej młodej dziewczyny (może Klimina z czasów jej młodości?). Wszystkie te postaci wypełnią bronowicką chatę za sprawą Kingi Kowalskiej, która w swoim monodramie na podstawie „Wesela”, tchnęła w nie życie, tworząc własną, kobiecą interpretację teksów Wyspiańskiego. Aktorka zaprasza widzów w podróż po wspomnieniach wraz z Kobietą Wesela. Podróż ta będzie emocjonalna, lecz także pełna muzyki, tańca i kobiecej energii. Dodatkowym walorem spektaklu jest gwara, którą usłyszymy ze sceny. I będzie to gwara nie taka, którą znamy z kart „Wesela”, czyli nie forma stylizacji gwarowej, lecz pogłębiona bronowicka gwara, której używali mieszkańcy tych terenów, a która została opracowana na podstawie konsultacji z rodowitym bronowianem i językoznawcą, prof. UJ Kazimierzem Sikorą.
Spektakl można obejrzeć w ramach Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich. Bilety w cenie 15 zł do nabycia online: https://bilety.mhk.pl/rezerwacja/termin.html oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Termin spektaklu: 20 listopada, 17:00, Muzeum Rydlówka, ul. Włodzimierza Tetmajera 28, Kraków.
Premiera: 5 marca 2022, Scena Dekerta 10, Kraków
Opracowanie tekstu, reżyseria oraz wykonanie: Kinga Kowalska
Opieka artystyczna: dr hab. Katarzyna Skarżanka, prof. Akademii Teatralnej w Warszawie
Choreografia: Tatiana Asmolkova
Konsultacje gwarowe: dr hab. Kazimierz Sikora, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Konsultacje ludowe: Katarzyna Chodoń
Nagranie partii skrzypiec: Dominika Kapuśniak
W spektaklu wykorzystano utwory Kapeli Maliszów oraz Zespołu InFidelis
Czas trwania spektaklu: 65 min.