Inne aktualności
- Warszawa. MKiDN: przeznaczamy 8 mln 150 tys. zł na dofinansowanie 31 projektów wysokobudżetowych 21.03.2025 15:49
- Poznań. TVP3 przywozi dzieci z niewielkich miast na spektakle do swojego studia 21.03.2025 15:42
-
Nowy RAPTULARZ: IN TYRRANOS 21.03.2025 14:48
-
Warszawa. Program Otwartej Sceny Instytutu Teatralnego w kwietniu 21.03.2025 13:50
- Toruń. Międzynarodowy Dzień Teatru w Baju Pomorskim 21.03.2025 13:43
- Kraj. Zamach terrorystyczny na Stary Teatr, AIDS w Warszawie. Masłowska w Krakowie. Weekend premier 21.03.2025 13:21
- Kraków. Teatralna kumulacja: weekend z premierami 21.03.2025 13:11
-
Wrocław. Rusza 45. Przegląd Piosenki Aktorskiej 21.03.2025 11:54
- Warszawa. Przepisy planowane przez rząd zagrażają istnieniu Teatru Ekologicznego Bohema House. Protest artystów 21.03.2025 11:50
- Gorzów Wlkp. Teatr Mostów wziął się za Witkacego. Premiera w MCK-u 21.03.2025 11:37
- Słupsk. Jedyny taki. Rusza Festiwal Trzy Teatry – w Tęczy, Nowym i Rondzie 21.03.2025 11:36
- Warszawa. Szefowa MKiDN: musimy pamiętać o innym upowszechnieniu kultury niż tylko festiwale i koncerty 21.03.2025 11:29
- Warszawa. Min. Wróblewska: do programów MKiDN zgłoszono blisko 13,5 tys. projektów 21.03.2025 11:26
- Kraków. Druga edycja Wielkiej Gali Burleski w Teatrze Słowackiego 21.03.2025 11:19
Uroczystości odprowadzenia urny z prochami zmarłego przed rokiem wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego do Panteonu Narodowego odbędą się 29 marca 2022 roku – napisano w komunikacie, przekazanym PAP przez Andrzeja Gizę, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.
29 marca 2020 roku, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł w swoim krakowskim domu prof. Krzysztof Penderecki – kompozytor, dyrygent, pedagog muzyczny; doktor honoris causa 39 uniwersytetów, honorowy członek najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawaler Orderu Orła Białego.
„Śmierć kompozytora poruszyła krajową i międzynarodową opinię publiczną. Słowa solidarności, jakie z całego świata spływały do rodziny Maestro, były ogromnym wsparciem dla pogrążonych w żałobie bliskich oraz dla miłośników twórczości autora Polskiego Requiem” – napisał w imieniu Rodziny prof. Pendereckiego Andrzej Giza.
Dyr. Andrzej Giza przypomniał w komunikacie, że na wniosek m.in. Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Krakowa rodzina Maestro wyraziła zgodę na pochówek kompozytora w Panteonie Narodowym w Krakowie. Jednocześnie z uwagi na ogromne zasługi śp. Krzysztofa Pendereckiego dla kraju, jednego z najwybitniejszych kompozytorów swojej epoki, postanowiono o pożegnaniu Maestro w formule oficjalnych uroczystości państwowych.
Z uwagi na pandemię COVID-19 msza pogrzebowa prof. Krzysztofa Pendereckiego odbyła się 2 kwietnia 2020 roku w rodzinnej parafii w Krakowie i miała charakter zamknięty. Po nabożeństwie urna z prochami kompozytora została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie pozostanie do czasu państwowych uroczystości w Panteonie Narodowym w Krakowie.
„Czas jaki upłynął od śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego był okresem naznaczonym smutkiem i chorobą w rodzinie Pendereckich. Z uwagi na chorobę małżonki kompozytora, Elżbiety Pendereckiej, uroczystości odprowadzenia urny do Panteonu Narodowego zostaną przeprowadzone 29 marca 2022 roku” - zaznaczono w komunikacie.
Można przypuszczać – zauważa dyr. Giza - że w drugą rocznicę śmierci prof. Krzysztofa Pendereckiego pandemia osłabnie, dzięki czemu w planowanych uroczystościach państwowych będą mogli uczestniczyć przedstawiciele państw i rządów oraz międzynarodowych instytucji, a także przyjaciele i melomani z całego świata pragnący pożegnać Maestro”.
W nadesłanym PAP komunikacie Rodzina prof. Krzysztofa Pendereckiego dziękuje wszystkim za wsparcie i pamięć. Jednocześnie w sposób szczególny wyraża ogromną wdzięczność za zaangażowanie i udzieloną pomoc przez prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz prof. Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa.