EN

19.11.2020, 13:08 Wersja do druku

Kraków. Pogrzeb Haliny Kwiatkowskiej 30 listopada

Pogrzeb Haliny Kwiatkowskiej odbędzie się 30 listopada o godz. 14.20 w kaplicy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Aktorka i pedagog zmarła w nocy 12 listopada w Konstancinie. Miała 99 lat.

fot. Jacek Bednarczyk/PAP

"Śp. Halina Kwiatkowska, wspaniała krakowska aktorka, pedagog, pisarka i podróżniczka, zasłużony członek ZASP. Grała na scenach krakowskich – w Teatrze Rapsodycznym, w Teatrze im. Słowackiego i w Starym Teatrze, współpracując m.in. z Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim. Występowała w filmach m.in. Andrzeja Wajdy i Wojciecha Jerzego Hasa" - czytamy we wpisie na Fb ZASP-u.

Prof. Halina Kwiatkowska przez czterdzieści lat była wykładowcą krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (obecnie Akademia Sztuki Teatralnej im. St. Wyspiańskiego). Uczyła piosenki, prozy, wiersza, a w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu - "kultury bycia". Wychowała 586 studentów. Wraz z Ewą Otwinowską napisała dwie sztuki teatralne - "Ogłoszenie matrymonialne" i "Sytuację bez wyjścia".

Była też autorką książek wspomnieniowych: "Porachunki z pamięcią", "Wielki Kolega", "Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret" (współautorstwo Bruno Miecugow) oraz "Nie ma takiej świętej".

Odznaczono ją, m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagrodą Honorową Fundacji Kultury Polskiej i Medalem Honoris Gratia. 

Źródło:

PAP