EN
9.04.2022, 09:00 Wersja do druku

Kraków. „Pani Pilińska” i sekret Chopina”, premiera w Bagateli

Eric-Emmanuel Schmitt, autor książki „Madame Pylińska i sekret Chopina", opowiada w niej o swojej fascynacji polskim kompozytorem. To miniautobiografia i hołd dla wielkiego artysty. Premiera spektaklu na podstawie powieści w reżyserii Adama Opatowicza 9 kwietnia na deskach Teatru Bagatela.

fot. Patrycja Wiercichowska

Bohaterem książki Schmitta jest on sam. Francuski pisarz opowiada o sobie z czasów młodości, gdy był jeszcze zagubionym, poszukującym swojej drogi człowiekiem. W odnalezieniu sensu życia pomaga mu wówczas... muzyka Fryderyka Chopina.

Kiedy młiody Eric-Emmanuel słyszy ją po raz pierwszy, postanawia, że podszkoli grę na fortepianie. Znajduje nauczycielkę, Polkę, która wyemigrowała do Francji. Madame Pylińska stosuje niecodzienne metody nauki - uczniowi zaleca obserwację otaczającego go świata, m.in. słuchanie szumu gałęzi w parku czy zrywanie kwiatów bez strącania rosy.

- Utwór Schmitta jest czułym, kameralnym wykładem o odnajdywaniu własnej drogi życia. Jest także lirycznym hołdem, jaki autor składa wielkiemu kompozytorowi i nietuzinkowej, oryginalnej nauczycielce, która notabene jest postacią prawdziwą - przyznaje reżyser. I dodaje: - Zapraszamy do Teatru Bagatela na pogodny i wzruszający spektakl.

W roli Pani Pylińskiej wystąpi Urszula Grabowska, w pozostałych rolach: Alina Kamińska, Magdalena Woleńska i Patryk Szwichtenberg. Utwory Fryderyka Chopina wykonał i opracował Janusz Olejniczak. Autorką scenografii jest Marek Braun, a świateł sam reżyser Adam Opatowicz.

Premiera „Pani Pylińskiej i sekretu Chopina" 9 kwietnia o godz. 19.15 na Scenie na Sarego 7 Teatru Bagatela. Pozostałe pokazy 8 kwietnia, 10 kwietnia oraz 22-24 kwietnia. Bilety w cenie 35 zł (ulgowy) i 55 zł (normalny) na stronie bilety-bagatela.com.pl.

Tytuł oryginalny

Teatr Bagatela: Lekcje muzyki u pani Pylińskiej

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Kraków nr 81 dodatek Co Jest Grane