EN

9.12.2020, 09:04 Wersja do druku

Kraków. "Otello" w Operze Krakowskiej jako koncert w teatrze

proj. plakatu Piotr Suchodolski

„Otello” to jedno z arcydzieł operowych Giuseppe Verdiego. 11 i 13 grudnia o godz. 18.30 będziemy mogli posłuchać na żywo transmisji koncertu z muzyką ze spektaklu. W ten sposób Opera Krakowska przypomni się swym bywalcom w czasie częściowego lockdownu.

Giuseppe Verdi to jeden z najwybitniejszych twórców opery. Działał w okresie romantyzmu – i wielką sławę przyniosły mu takie działa, jak „Rigoletto”, „La Traviata” czy „Aida”. Po premierze tego ostatniego w 1871 roku, kompozytor wycofał się z czynnej działalności na 16 lat. W końcu jednak wrócił do tworzenia, a inspiracją było pogodzenie się ze swoim rodakiem – włoskim literatem i muzykiem Arrigo Boito, z którym za młodych lat popadł w konflikt. To właśnie on napisał do powstającej opery libretto na podstawie słynnej sztuki Williama Szekspira.

Przejmujące libretto powstawało pod czujnym okiem Verdiego. Obaj artyści prowadzili między sobą twórczą wymianę zdań poprzez liczne dyskusje i listy. Aby zachować tajemnicę, wspólnie kreowane dzieło otrzymało w ich korespondencji specjalny kryptonim – jak czytamy u Piotra Kamińskiego była to „czekolada” lub jak pisze Stefan Kunze - „czekoladowy projekt”.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Otello" w Operze Krakowskiej: odkrywcze dzieło klasyki romantyzmu jako koncert w teatrze

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl

Wątki tematyczne