EN

21.06.2021, 10:41 Wersja do druku

Kraków. Ostatni taki tydzień sezonu w Teatrze Barakah

Teatr Barakah zaprasza na prapremierę Nowej Rewii "Come Back, debatę "Rodzice LGBTIQ” oraz pokaz spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w ramach projektu UWAGA! Strefa LGBT.

fot. mat. teatru

25 czerwca (piątek) | 19.00

Debata II – Rodzice LGBTIQ

Jest do druga debata z cyklu siedmiu, które odbędą się w ramach projektu UWAGA! Strefa LGBT. Tematy pozostałych to: sytuacja prawna osób LGBTIQ w Polsce; LGBTIQ na prowincji; LGBTIQ a kościół; sztuka LGBT; drag queens; przeciwdziałanie homofobii.

Gośćmi debaty będą:

Kosma Kołodziej – doktor nauk o zdrowiu, ratownik medyczny, elektroradiolog. Obecnie student socjologii i pielęgniarstwa. Wykładowca naukowo-dydaktyczny Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu oraz Bydgoskiej Szkoły Wyższej. Jego praca naukowa dotyczy problemu wykluczenia grup mniejszościowych w Polsce, jego przyczyn oraz wpływu na jakość życia i zdrowia jednostek. Jest autorem kilkunastu publikacji w tym na temat osób ze społeczności LGBTQ+. Od 2016 roku bada młodzież LGBTQ+ pod względem występowania częstości myśli i prób samobójczych. Jest wiceprzewodniczącym Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz współorganizatorem bydgoskiej odsłony Festiwalu Filmowego LGBT. Współpracuje z miastem partnerskim Mannheim w celu wymiany dobrych praktyk w zabezpieczeniu praw osób LGBTQ+ w Bydgoszczy. 

Ewa Stoecker – psycholożka, trenerka antydyskryminacyjna, edukatorka równościowa i tęczowa mama. 

Krzysztof Kościółek – certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt oraz European Association for Gestalt Therapy, seksuolog, nauczyciel zawodu psychoterapeuty. Prowadzi i pracuje w Centrum Psychoterapii PRZESTWORZA w Krakowie, które zostało stworzone dla osób LGBTQ+. Specjalizuje się w pracy z osobami LGBTQ+, zarówno tymi, które właśnie odkryły swoją tożsamość (seksualną jak i płciową) i mają trudności w jej akceptacji, jak i tymi, które doświadczają problemów w relacjach czy sferze seksualnej. Pracuje z osobami transpłciowymi oraz niebinarnymi. Podchodzi z szacunkiem do swobodnej ekspresji różnorodności płciowej, seksualnej i relacyjnej.

stacjonarnie – Teatr BARAKAH, Paulińska 28

WSTĘP WOLNY

Rezerwacja: [email protected], 12 397 80 47

 online – transmisja na żywo będzie dostępna tu: www.facebook.com/TeatrBARAKAH

***

26 czerwca (sobota) | 19.00

NOWA REWIA – „Come back”

W NOWEJ REWII wystąpią najlepsze Drag Queens w Polsce!

reżyseria: Ana Nowicka 

obsada: Ka Katharsis, Filo, Amba Fatima, Vipera, Lady Brigitte, Mona Lizak

Ka Katharsis (Kasia Twardowska, 1987) – trans matka „House Of Katharsis”, demonstratorka sztuki, performerka, glamazonka, aktywistka walcząca o prawa środowiska LGBT+, z naciskiem na osoby transpłciowe i niebinarne. Od 2017 roku zajmuje się kreowaniem sztuki queer. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury. Absolwentka Architektury Wnętrz, studentka na Wydziale Grafiki Warsztatowej krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Lady Brigitte – łódzka drag queen, występująca na scenie od 1996 roku. Czołowa polska drag queen! Na szczególną uwagę zasługuje jej profesjonalizm w doborze repertuaru, choreografia oraz pomysłowe stroje. Lady Brigitte nie parodiuje żadnych artystek i, jak przystało na prawdziwą drag queen, jest parodią wszystkich kobiet. W jednym wejściu jest wieśniaczką obierającą ziemniaki, a za chwilę wielką damą z piórami i świecącymi dodatkami. Zaletą w jej występach jest kabaretowy charakter widowiska i dbałość o dobrą zabawę publiczności. Prócz kariery solowej: od 2008 roku występuje w grupie „Gotowe na Wszystko” (m. in. wraz z drag queen Aneeda Man Daruma). Występowała w duecie Siostrzyczki Jednojajowe wraz z siostrą sceniczną drag queen Kim Lee.

Mona Lizak – kompletna artystka drag queen: tekściara, piosenkarka, raperka, tancerka, redaktorka, operatorka, pajęcza matka, ale przede wszystkim komediantka. Kobieta renesansu. Tylko szyć nie umie. Jeszcze... W queerowym kręgu znana jest również z bycia babą z brodą. Absolwentka wielu szkół i kierunków, ale i tak nikt jej nie wierzy, bo zawsze wychodzi na kretynkę. Przygodę z dragiem zaczęła w 2019 roku. Jest fanką Madonny i to właśnie nią inspiruje się najbardziej. Aktualnie pracuje nad swoim debiutanckim krążkiem, którego zapowiedzią był wydany w maju tego roku singiel "Maski". Jej motto to: "Róbmy rzeczy!". Miała je sobie wytatuować, ale zapomniała. Ot, cała Mona.

Filo

Zapomnij o ludziach, którzy tępią twoje szaleństwo.

Jest miejsce, gdzie właśnie ono stanie się przepustką do wolności i spełnienia.

Tylko w nim spojrzysz moimi oczami.

Tutaj nie ma granic STRACHU i WSTYDU! (wstydu)

Odważni żyją krótko, ale ostrożni....WCALE!

Wszechświat sprzyja marzycielom.

Szalona, potępiona...

Niezmiennie opieram się wszelkiej władzy.

I pozostaję lojalna wobec swojej prawdziwej natury

Niezależnie od kosztów.

Ból, doświadczony wczoraj staje się moją siłą Dzisiaj! (dzisiaj, dzisiaj, dzisiaj....)

Ożywcie w sobie tę iskrę, którą chcą w was zdeptać!

Wejdźcie do mojego królestwa i rozpalcie w nim ogień rebelii i rozpusty!

Przekroczcie wszystkie granice!

Złamcie wszystkie zasady!

Upijcie się swoją wolnością! (wolnością, wolnością, wolnością....) to nie miejsce dla ciebie, jeżeli widzisz zbyt dosłownie

Tu masz dwie opcje

modlić się za mnie lub do mnie

Tylko droga występku prowadzi do mojego piekła ....KTÓRE NIE JEST DLA WSZYSTKICH!

Przed wami ja, czyli ja hahaha Filo bitch.

Amba Fatima – Siema. Amba Fatima, było i ni ma. Postać, która przybyła z kosmosu. Często widywana podczas oglądania "Pokemonów" i "Czarodziejki z Księżyca". Inspiruje się wszystkim, co ją otacza. Na pozór dusza towarzystwa, ale najchętniej zamieszkałaby na którejś z planet w swojej pięknej lepiance, z dala od świata, internetu i technologii. Lubi sprzątać i podlewać swoje roślinki. 50% swojego wolnego czasu biega za Viperą z miotłą i bije po łapach, jak zostawi syf. Po niej nigdy nie wiemy czego się spodziewać. To jest ta piękniejsza strona House Of Katharsis.

Vipera – Siema. Vipera jest czymś, co w klubach powoduje różne emocje. Od zachwytu po strach. W tym strachu coś je, bo wygląda jakby kotki i szczeniaczki były na jej stole przy każdym śniadaniu i kolacji. W rzeczywistości ma trochę uczuć i bywa całkiem miła. Do tej pory mogliśmy ją oglądać głównie w klubach, kiedy pilnowała swoich bliskich, żeby nikt nie tknął nawet palcem. Od roku należy do rodziny House Of Katharsis. Próbuje wielu rzeczy od fire show po nieudane show do Jessie J. Kim będzie tym razem? Ona sama chyba tego nie wie. Ale z jej rozgadanym pyskiem napewno coś wymyślimy.

BILETY

Zakup: 

- w kasie Teatru Barakah przy Paulińskiej 28: pn.-pt. w godz. 10.00-17.00

http://teatrbarakah.com/barakah-wp/bilety/

- przed spektaklem (jeśli są jeszcze wolne miejsca)

Rezerwacja: [email protected], 12 397 80 47

***

27 i 28 czerwca (niedziela i poniedziałek) | 19.00

Teatr BARAKAH — Matka Joanna od Aniołów

Napisane w 1943 roku opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza przedstawia historię opętania zakonnic w fikcyjnym klasztorze w Ludyniu oraz tragicznej relacji tytułowej Matki Joanny, przeoryszy klasztoru i ojca Suryna, egzorcyzmującego ją jezuity. 

W interpretacji twórców TB fabuła opowiadania staje się przypowieścią o ofierze, która jest tu rozumiana w dwójnasób. Po pierwsze jest to radykalny gest wobec kochanej osoby, czyli ofiara z siebie. Po drugie to kozioł ofiarny, czyli niewinne ofiary dominującego (również współcześnie) patriarchalnego dyskursu wykluczającego z narracyjnych form języka, które chcą odzyskać swoją suwerenność i podmiotowość. 

Ważnym kontekstem dla spektaklu jest relacja Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, zwłaszcza czas psychicznej choroby Anny i jej pobyt w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. 

Język spektaklu łączy w sobie elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i teatru muzycznego.

Data premiery: 30 maja 2021

W spektaklu wykorzystano fragmenty "Dzienników" Anny Iwaszkiewicz oraz wiersz "Piosenka dla zmarłej" Jarosława Iwaszkiewicza.

W spektaklu wykorzystano autorskie teksty Aleksandry Nowakowskiej.

BILETY

Zakup: 

- w kasie Teatru Barakah przy Paulińskiej 28: pn.-pt. w godz. 10.00-17.00

http://teatrbarakah.com/barakah-wp/bilety/

- przed spektaklem (jeśli są jeszcze wolne miejsca)

Rezerwacja:  [email protected], 12 397 80 47

Projekt UWAGA! Strefa LGBT jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Organizuje go Teatr BARAKAH wraz z partnerami: Federacją Znaki Równości, Spółdzielnią Ogniwo i All In UJ. Projekt ten jest naszą odpowiedzią i stanowczą niezgodą na sytuację osób LGBTIQ w Polsce, której wstydliwym symbolem stały się tzw. „strefy wolne od LGBT” powstające w całym kraju.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne