EN

5.08.2021, 08:10 Wersja do druku

Kraków. Nowy festiwal tańca. Zespoły wystąpią w Nowohuckim Centrum Kultury

"Zobaczyć taniec" będzie hasłem pierwszej edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca. To nowe wydarzenie Centrum Choreograficznego, które scali dotychczasowe imprezy promujące taniec współczesny. Pierwsze wydarzenia ruszą w poniedziałek, 9 sierpnia 2021 roku.

fot. mat. organizatora

W przestrzeniach Nowohuckiego Centrum Kultury ruszy niebawem Krakowski Festiwal Tańca "Zobaczyć taniec". Wydarzenie zajmie miejsce organizowanych tam do tej pory spotkań tanecznych, jak Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, konkurs choreograficzny 3…2…1…TANIEC! czy BalletOFFFestival. Organizatorzy zaznaczają, że skupiający te inicjatywy festiwal będzie miał charakter międzynarodowy i zostanie skrojony na znacznie większą skalę.

Celem festiwalu jest podniesienie znaczenia tańca współczesnego na tle innych dziedzin sztuki, ukazanie jego bogactwa, interdyscyplinarnego potencjału, prowokowanie dyskursu jego uczestników wobec sztuki oraz uwalnianie twórczego potencjału tancerzy, choreografów i performerów

- informuje Magdalena Gajoch z Nowohuckiego Centrum Kultury.

Przegląd otworzy 9 sierpnia o godz. 19 premiera spektaklu "Tytum" Poernimy Gobardhan i Marty Wołowiec. W kolejnych dniach zobaczymy także „Mechanics of distance” Mátégo Mészárosa, „Sticky Fingers Club” Danieli Komędery-Miśkiewicz, Dominiki Wiak, Dominika Więcka i Moniki Witkowskiej, „Jumpcore” Pawła Sakowicza, „Częstotliwość” grupy LineAct i Tomasza Gawrońskego, „Tens” Marty Wołowiec, „Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak pozbyłam się prokrastynacji” Aleksandry Bożek-Muszyńskiej oraz „Koda (a tribute)” Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej.

Do 15 sierpnia na scenie i w przestrzeniach NCK oprócz tanecznych spektakli będą się również odbywać warsztaty, konkursy czy panele dyskusyjne. Szczególną uwagę warto zwrócić na towarzyszącą festiwalowi wystawę zdjęć Klaudyny Schubert „Dance until we are lost”.

Projekt fotografki współpracującej z artystami i instytucjami kultury eksploruje temat tańca w fotografii. Klaudyna Schubert zastanawia się, jak najpełniej przedstawić ruch poprzez jego zatrzymanie i co stanowi o tym, czym jest taniec na fotografii oglądanej zazwyczaj bez performatywnego kontekstu. Wystawa będzie czynna 1-31 sierpnia w plenerze, na rynku NCK - zrewitalizowanej przestrzeni za Nowohuckim Centrum Kultury, usytuowanej bezpośrednio przy Łąkach Nowohuckich

Tytuł oryginalny

W Krakowie ruszy nowy festiwal tańca. Zespoły wystąpią w Nowohuckim Centrum Kultury

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Julia Kalęba