EN

23.11.2020, 13:34 Wersja do druku

Kraków. Nowe słuchowisko oswaja strach przed śmiercią

„Nikt nie udecze" to nowe słuchowisko Radia Kraków, które zostało oparte na średniowiecznych poematach - „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią", „Skarga umierającego" i „Starzec ze Śmiercią". Całość wyreżyserował Wiesław Hołdys, założyciel krakowskiego Teatru Mumerus. Premiera w poniedziałek, 23 listopada, o godz. 18.05.

Nowe słuchowisko Radia Kraków powstaje głównie na kanwie XV I XVI-wiecznych anonimowych tekstów: "Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią" oraz "Skarga umierającego". Usłyszymy także fragment utworu XVI-wiecznego anonima - "Starzec ze Śmiercią". Teksty te napisane są piękną, dźwięczną i melodyjną staropolszczyzną, w której słowa - choć czasami nie rozumiemy ich znaczenia - mają wartość dźwiękową czy wręcz muzyczną.

    - "Rozmowa Mistrza Polikarpa" jest utworem - podobnie jak średniowieczne tańce śmierci - groteskowym. A także - paradoksalnie - dynamicznym i pełnym życia, rozpiętym pomiędzy egzystencjalnym dramatem śmierci, a - wykrzywionym w krzywym zwierciadle satyry na ludzką kondycję - obrazem życia - tłumaczy w Radiu Kraków Wiesław Hołdys, który wyreżyserował słuchowisko.

Wiesław Hołdys pochodzi z Cieszyna, ale od wielu lat pracuje i mieszka w Krakowie. To tutaj stworzył offowy Teatr Mumerus. Jest w nim reżyserem, scenografem i producentem. Jest pasjonatem literatury rosyjskiej, tekstów Brunona Schulza i Bolesława Leśmiana. "Nikt nie uciecze" to jego radiowy debiut.

  - Moim celem jest poszukiwanie nowych form teatralnych, łączenie teatru z innych sztukami oraz poszukiwanie nowych przestrzeni społecznych dla istnienia teatru - deklaruje.

W słuchowisku grają: Ewa Breguła, Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Marcin Popczyński i Robert Żurek. Towarzyszy im zespół muzyczny w składzie: Alicja Margolin (theremin, fortepian), Gertruda Szymańska (instrumenty perkusyjne) i Michał Braszak, (kontrabas, gitara basowa ). Ten ostatni skomponował również muzykę do słuchowiska. Premiera na antenie Radia Kraków w poniedziałek, 23 listopada, o godz. 18.05.

Tytuł oryginalny

Nowe słuchowisko oswaja strach przed śmiercią

Źródło:

Dziennik Polski nr 274

Autor:

Paweł Gzyl

Data publikacji oryginału:

23.11.2020