EN

29.05.2021, 18:18 Wersja do druku

Kraków. Nie żyje Jan Książek, aktor Cricot 2, od 30 lat grający Wiecznego Wędrowca

Zmarł Jan Książek, aktor Teatru Cricot 2, od 30 lat wcielający się w postać Żyda Wiecznego Wędrowca podczas happeningów „Żywe pomniki”, organizowanych w rocznicę śmierci Tadeusza Kantora na ul. Kanoniczej w Krakowie.

fot. Jacek Bednrczyk/PAP

Informację o śmierci Książka przekazała w sobotę Cricoteka w mediach społecznościowych.

W awangardowym Teatrze Cricot 2 Tadeusza Kantora – grał Człowieka z Wanną w "Nadobnisiach i koczkodanach" (1973), Staruszka Nieobecnego z Ostatniej Ławki w "Umarłej klasie" (1975), Babkę Katarzynę w "Wielopolu, Wielopolu" (1980), Brudasa w "Niech sczezną artyści" (1985), Wielkiego Gimnastyka w "Nigdy tu już nie powrócę" (1988), Nosiwodę z Wielopola i Grabarza w "Dziś są moje urodziny" (1991). Jan Książek nie był zawodowym aktorem. 

Po śmierci Tadeusza Kantora wraz z Lesławem i Wacławem Janickimi występował w happeningu "Żywe pomniki" na ul. Kanoniczej w Krakowie. Widowisko odbywa się od 8 grudnia 1991 r., w dniu rocznicy śmierci Kantora. Jan Książek odtwarzał rolę Żyda Wiecznego Wędrowca. Podczas happeningu aktorzy na kilkanaście minut zastygają w bezruchu. Widowisko odwołuje się do spektakli stworzonych przez Kantora i symbolicznie przypomina o twórcy jego teatru. "Żywe pomniki" są spełnieniem przedśmiertnego życzenia Kantora, który chciał, aby na ul. Kanoniczej, przed Cricoteką, stanęły kiedyś pomniki Dwóch Chasydów z Deską Ostatniego Ratunku. 

W 2018 r. podczas rozmowy z PAP, przy okazji happeningu "Żywe pomniki", Jan Książek podkreślał, że dzięki Tadeuszowi Kantorowi przeżył wielką przygodę. "Zrobił ze mnie wiecznego tułacza. Coraz ciężej mi chodzić. Chcemy, by pamięć o Kantorze przetrwała" – mówił.

Tytuł oryginalny

Zmarł Jan Książek, aktor Teatru Tadeusza Kantora

Źródło:

www.dzieje.pl
Link do źródła

Autor:

PAP/MHP

Data publikacji oryginału:

29.05.2021