Klaudia Gębska i Dominika Przybyszewska z AST w Krakowie laureatkami dwóch głównych nagród festiwalowych.
Zakończyło się 14. Forum Młodej Reżyserii, w którym udział wzięły spektakle studentek i studentów reżyserii z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii AT w Białymstoku, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz FiliiAST we Wrocławiu. Zaprezentowanych zostało 14 spektakli konkursowych, 2 spektakle w nurcie towarzyszącym, odbyło się również 18 czytań performatywnych przygotowanych przez Pracownię Dramaturgiczną AST.
Jury, w składzie którego znaleźli się dyrektorzy: Dorota Ignatjew, Wojciech Faruga oraz Michał Kotański - przyznało nagrody ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Nagrody główne wręczyła obecna podczas gali finałowej festiwalu Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego MKiDN Agnieszka Hejduk-Domańska.
Uczestniczki i uczestnicy zostali również uhonorowani nagrodami specjalnymi przyznanymi przez dyrekcje teatrów: TR Warszawa, Teatru Dramatycznego w Warszawie, Teatru Śląskiego w Katowicach, Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Łaźnia Nowa (Festiwal Boska Komedia) oraz Teatru Potem-o-tem.
Lista nagrodzonych jest imponująca:
NAGRODA DLA DRAMATURGA/DRAMATURŻKI w wysokości 20 000 złotych ze środków Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Dominika Przybyszewska z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie za dramaturgię do spektaklu „Retusz”
NAGRODA DLA REŻYSERA/REŻYSERKI w wysokości 20 000 złotych ze środków Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Klaudia Gębska z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie za reżyserię spektaklu „pieśni piekarzy polskich”
NAGRODA VERBA Stowarzyszenia Autorów ZAiKS propagująca walory literackie i szczególną wrażliwość na słowo w wysokości 4000 złotych: Julia Nowak z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie za spektakl „wszyscy skończymy jak frajerzy czyli hymn wczesnego kapitalizmu”
WYRÓŻNIENIE w wysokości 1000 złotych dla Eugenii Balakirevy z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, za tekst i reżyserię spektaklu „zła krew”
NAGRODY ZWIĄZKU ARTYSTÓW SCEN POLSKICH:
– Najlepsza Reżyserka: Magdalena Dąbrowska z Akademii Teatralnej, Filii w Białymstoku za reżyserię spektaklu „Helena”
– Najlepszy Aktor: Kacper Rokosz z Akademii Teatralnej, Filii w Białymstoku za rolę w spektaklu „Żywoty świętych osiedlowych” w reż. Vasila Dashkevicha
– Najlepsza Dramaturżka: Eugenia Balakireva z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie za spektakl „zła krew”
NAGRODA TEATRU TELEWIZJI – rejestracja telewizyjna spektaklu
„pieśni piekarzy polskich” w reż. Klaudii Gębskiej z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
NAGRODA DEBIUT TR WARSZAWA
Julia Nowak, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie - spektakl „wszyscy skończymy jak frajerzy, czyli hymn wczesnego kapitalizmu”
Max Nowotarski, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie / Janáček Academy of Performing Arts Brno – spektakl „Ja też chcę nauczyć się zabijać ludzi, proszę pomóżcie mi, czyli przemoc jest też okej”
NAGRODA TEATRU POTEM-O-TEM w postaci możliwości prezentacji spektaklu w siedzibie teatru w Warszawie - Magdalena Dąbrowska, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku - spektakl „Helena”
NAGRODA TEATRU DRAMATYCZNEGO W WARSZAWIE – prezentacja podczas Warszawskich Spotkaniach Teatralnych
„FAME MMA” w reż. Kamila Białaszka z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
„Ja też chcę nauczyć się zabijać ludzi, proszę pomóżcie mi, czyli przemoc jest też okej” w reż. Maxa Nowotarskiego z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i JAMU w Brnie
„wszyscy skończymy jak frajerzy, czyli hymn wczesnego kapitalizmu” w reż. Julii Nowak z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
„Retusz” w reż. Dominiki Przybyszewskiej z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
„pieśni piekarzy polskich” w reż. Klaudii Gębskiej z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
NAGRODA SPECJALNA „WYSPIANKISS” Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach: zaproszenie do zrealizowania szkiców scenicznych podczas Finału Szkoły Pisania Sztuk Teatru Śląskiego:
Eliasz Niezgoda z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (Pracownia Dramaturgiczna AST)
Dominik Garbaczyński z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (Pracownia Dramaturgiczna AST)
Julia Nowak z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
Klaudia Gębska z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
NAGRODA TEATRU IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO w Kielcach w postaci Rezydencji Dramaturgicznej
Weronika Zajkowska z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (Pracownia Dramaturgiczna AST)
NAGRODA DYREKTORA TEATRU NOWEGO IM. IZABELLI CYWINSKIEJ W POZNANIU zaproszenie do prezentacji w siedzibie teatru/ debiut
Julia Nowak z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
Dominik Garbaczyński z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (Pracownia Dramaturgiczna AST)
prezentacja jako spektakl towarzyszący Tygodniowi Młodego Teatru:
„Helena” w reżyserii Magdaleny Dąbrowskiej z Akademii Teatralnej, Filii w Białymstoku
„Retusz” w reżyserii Dominiki Przybyszewskiej z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
NAGRODA TEATRU POLSKIEGO W BYDGOSZCZY
Eugenia Balakireva z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - spektakl „zła krew”
NAGRODA TEATRU IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KRAKOWIE PN. „NOWY ŚWIAT” w postaci zaproszenia do realizacji spektaklu
Eugenia Balakireva z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - spektakl „zła krew”
NAGRODA DYREKTORA TEATRU ŁAŹNIA NOWA oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia Bartosza Szydłowskiego w postaci zaproszenia do prezentacji w ramach Festiwalu:
Magdalena Dąbrowska z Akademii Teatralnej, Filii w Białymstoku - spektakl „Helena”
Max Nowotarski, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie / Janáček Academy of Performing Arts Brno – spektakl „Ja też chcę nauczyć się zabijać ludzi, proszę pomóżcie mi, czyli przemoc jest też okej”
Eugenia Balakireva z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - spektakl „zła krew”
Klaudia Gębska z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - spektakl „pieśni piekarzy polskich