EN

30.07.2021, 18:03 Wersja do druku

Kraków. „Moje oczy widziały” w Nowej Hucie

W Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii rozpoczął się projekt Archeologia codzienności. W jego ramach realizowany jest m.in. cykl „Moje oczy widziały”. Jego twórcy gromadzą zdjęcia Nowej Huty i nowohucian z lat 50., 60. i 70., które zachowały się w rodzinnych albumach. Docierają do bohaterów fotografii, ich przyjaciół i bliskich. Rejestrują ich historie i opowieści.

fot. mat. organizatora

Tytuł projektu „Moje oczy widziały” nawiązuje do wspomnień Szczepana Brzezińskiego – elektromontera, który opisał pierwsze lata budowy Nowej Huty. Za swoje teksty otrzymał główną nagrodę w konkursie Tygodnika Polityka w 1970 r., pokonując 559 autorów innych tekstów.

„Ten zwykły robotnik (…) miał niezwykły zmysł uważnego patrzenia na to, co się wokół niego dzieje i potrafił to wszystko znakomicie opisać” – wspomina w swojej książce „Nowa Huta – wyjście z raju” Leszek Konarski.

Małgorzata Szydłowska, dyrektor Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii, podkreśla, że niezwykły zmysł uważnego patrzenia to cecha charakterystyczna wielu nowohucian:

– Myślę, że niewiele miejsc w Polsce może się pochwalić tak dużym zainteresowaniem mieszkańców historią swojej dzielnicy. Widać to wyraźnie m.in. na forach internetowych, na których pojawiają się archiwalne fotografie z Nowej Huty. Niestety internet ma to do siebie, że ogromna część informacji żyje bardzo krótko. Chcielibyśmy ocalić i utrwalić jak najwięcej opowieści o ludziach, którzy budowali to miejsce i zasługują na to, żeby być zapamiętani. 

Projekt „Moje oczy widziały” zwieńczy wystawa, która odbędzie się w przestrzeniach Domu Utopii. Obok fotografii i tekstów pojawią się również nagrania audio i video, które wzbogacą fotograficzną opowieść. Osoby, które chciałyby się podzielić zdjęciami ze swoich rodzinnych albumów, mogą je przesyłać w wersji elektronicznej pod adres: [email protected] lub przynieść bezpośrednio do Domu Utopii, który mieści się na os. Szkolnym 26.

Kuratorką cyklu „Moje oczy widziały” jest Małgorzata Wach, dziennikarka, która od kilku lat eksploruje Nową Hutę, dzięki współpracy z Teatrem Łaźnia Nowa. Kontakt: [email protected], nr.tel. 603 641 045.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne