EN
29.03.2021, 14:15 Wersja do druku

Kraków. Miasto wspomina Pendereckiego w 1. rocznicę śmierci kompozytora

fot. Jacek Wrzesiński

Ze względu na pandemię utrudnione jest uroczyste uczczenie pamięci Krzysztofa Pendereckiego w pierwszą rocznicę śmierci. Mimo zaplanowanych na ten dzień koncertów i wystaw, większość wydarzeń skupi się w sieci. Tam melomani znajdą spektakl „Diabły z Loudun" i będą mieli okazję wysłuchać „Pasji" oraz „Agnus Dei".

Wiadomo już też, że uroczystości pogrzebowe kompozytora - złożenie urny z prochami w Panteonie Narodowym - odbędą się w drugą rocznicę śmierci autora „Polskiego Requiem", 29 kwietnia 2022 roku.

W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego Kraków wspomni Mistrza przez pryzmat jego muzyki. Opera Krakowska zaprezentuje spektakl „Diabły z Loudun", czyli pierwsze i jedno z najważniejszych dzieł operowych w twórczości Krzysztofa Pendereckiego, inspirowane powieścią Aldousa Huxleya „Diabły z Loudun" i dramatem Johna Whitinga „The Devils". Spektakl od pierwszego wystawienia w 1969 r. w Hamburgu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem reżyserów -powstało około trzydziestu realizacji, które wystawiano w największych teatrach operowych w Polsce i na świecie. Spektaklw reż. Laco Adamika został nagrany w 2014 roku. Opera Krakowska wyemituje go 29 marca 2021 roku na platformie Play Kraków o godz. 18.30.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kraków wspomina Pendereckiego w 1. rocznicę śmierci kompozytora

Źródło:

„Dziennik Polski” online
Dziennik Polskinr 73

Autor:

Julia Kalęba

Wątki tematyczne