Pierwsza premiera nowego sezonu na podgórskiej scenie to czuła opowieść o trudnych początkach budowania relacji z czworonogiem.
Krakowski Teatr KTO już w najbliższą niedzielę 13 września zaprasza na pierwszą premierę w nowym sezonie. Będzie to spektakl „Maks chce psa” w reżyserii Daniela Arbaczewskiego.
To także pierwszy spektakl repertuarowy dla młodszej widowni, który pojawi się na scenie tego teatru. Twórcy myślą o swojej historii jako o historii familijnej, do której chcą, tak naprawdę, zaprosić i tych kilkuletnich i tych starszych (dorosłych widzów). Najbardziej liczą na tzw. psiarzy, którzy albo już mają swojego zwierzaka, albo dopiero marzą o posiadaniu pupila.
„Maks chce psa”, czyli historia o wielkich marzeniach na czterech łapach i jeszcze większej odpowiedzialności
Nasz spektakl ma niewiele słów. Zamiast słów postawiliśmy na wizualne, plastyczne, ruchowe i muzyczne kanały komunikacji z widzem. Kolekcjonując pomysły korzystaliśmy z banku własnych wspomnień z dzieciństwa, ale też z doświadczeń z własnymi dziećmi, czy dziećmi, z którymi wielu z nas pracuje teatralnie, warsztatowo np. w szkołach i przedszkolach. Tę wrażliwość i wyobraźnię dziecka ubraliśmy w kształty, formy, rytmy, dźwięki i tak powstał nasz spektakl – zdradza Daniel Arbaczewski, reżyser spektaklu.
„Maks chce psa” to podróż do wnętrza dziecięcego pokoju, miejsca zabawy, miejsca pewnego kreatywnego chaosu, który jest odzwierciedleniem wrażliwości, temperamentu i emocji naszego bohatera. Maks marzy o tym, żeby mieć psa. Marzy tak bardzo, że w sumie wymyślony zwierzak już z nim jest. Jest w jego głowie. Trochę zmyślony ale jakby prawdziwy. W głowie chłopca żyją swoim życiem dziesiątki scenariuszy na zabawy i przygody ze zmyślonym przyjacielem. W tych scenariuszach wszystko wydaje się proste, logiczne, pozytywne i wszystko dzieje się bez większego wysiłku. W opiece nad zmyślonym przyjacielem pomaga Maksowi jego Wyobraźnia.
Ale pewnego dnia samo marzenie przestaje wystarczyć. Pojawia się smutek, tęsknota za czymś prawdziwym i namacalnym. Ale co wtedy, gdy to namacalne w końcu się pojawia? Czy nasze zmyślone scenariusze się sprawdzą? I czy dalej jesteśmy odpowiedzialni za swoje marzenie?
W trakcie pracy korzystałem również z wypracowanego przez aktorów KTO zasobu teatru fizycznego, łącząc go starannie z elementami teatru formy, przedmiotu i teatrem lalek, w których poruszam się na co dzień – dodaje Arbaczewski.
Scenariusz, reżyseria: Daniel Arbaczewski
Scenografia, lalki, kostiumy: Marta Ożóg
Muzyka: Hubert Pyrgies, Marcin Sojka
Choreografia: Eryk Makohon
Występują: Bartek Cieniawa, Karolina Daniec-Franczyk, Magdalena Dymsza, Paulina Lasyk, Tomasz Łukawski, Grażyna Srebrny-Rosa, Mieszko Syc, Bartłomiej Zdeb, Marta Zoń
Głos z offu: Maciej Słota, Stanisław Sokół
Premiera: 13 października 2024
Kolejne pokazy: 14,15 października