EN

2.05.2023, 13:49 Wersja do druku

Kraków. Maj w Teatrze Łaźnia Nowa

Drodzy Widzowie i Widzki! Po zimowej i przedwiosennej szarudze nadchodzi maj, przynosząc feerię wiosennych barw i form. Pełen rozkwit za oknami jak w zwierciadle odbija się w majowym programie Teatru Łaźnia Nowa, pękającym w szwach od liczby i różnorodności wydarzeń…

4 maja. Johnny
Historię opartą na osobistym doświadczeniu, proponuje film Johnny, który zobaczymy w ramach Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego.
Kanwą jego fabuły jest prawdziwa historia, opowiedziana z perspektywy Patryka Galewskiego (Piotr Trojan) – podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik), organizatora i dyrektora Puckiego Hospicjum, który przez lata zmagał się z chorobą nowotworową. Przed seansem odbędzie się spotkanie z aktorką Magdaleną Czerwińską, które poprowadzi gospodarz cyklu, Łukasz Maciejewski.
Kup bilet< czwartek, 4 maja, godz. 19:00

8 maja. Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję
Mimo trudnego tematu i związanych z nim kontrowersji spektakl za każdym razem gromadzi pełną widownię i już stał się jedną z najszerzej dyskutowanych premier tego sezonu. To adaptacja głośnej książki pod tym samym tytułem, autorstwa samego reżysera.
Osobista opowieść o procesie umierania ojca, ale też historia bezradności i wściekłości na instytucje, które zadają chorym dodatkowe cierpienia. Z podobnymi uczuciami mierzą się od lat tysiące ludzi w całej Polsce, nie mogąc decydować o losie własnym i najbliższych. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie smutna opowieść – w spektaklu nie brakuje groteski i komizmu, ratujących przed całkowitą rozpaczą.
10 maja spektakl rozpocznie festiwalowe tournée pokazem w ramach Kaliskich Spotkań Teatralnych.
Kup bilet< poniedziałek, 8 maja, godz. 16:00
Kup bilet< poniedziałek, 8 maja, godz. 20:00

12-13 maja. Agon
Na łaźniowej scenie pojawi się również taniec, a to za sprawą spektaklu Agon – choreograficznego monodramu wybitnej tancerki i choreografki, Dominiki Knapik.
Artystka wraca na scenę jako performerka, żeby opowiedzieć o pracach na całe życie: artystycznej i matczynej. Staje do walki z własną biografią choreografki-pracoholiczki oraz odwiecznym poczuciem winy wobec dziecka wychowywanego przez zapracowaną matkę. To krytyczne, ale i niepozbawione poczucia humoru, studium o sensie uprawiania (artystycznego) zawodu i łączenia go z macierzyństwem.
Po pokazie 12 maja odbędzie się debata What a Feeling… Taniec w natarciu poświęcona polskiej scenie tańca, w której obok Dominiki Knapik udział wezmą Pamela Bosak, Marcin Miętus i Maria Stokłosa. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Niedurny.
Kup bilet< piątek, 12 maja, godz. 19:00
Kup bilet< sobota, 13 maja, godz. 19:00

16-17 maja. Miłosna wojna stulecia
Motyw walki, tym razem interpersonalnej, jest głównym tematem Miłosnej wojny stulecia, w reżyserii Evy Rysovej.
Adaptacja głośnego poematu szwedzkiej literaturoznawczyni Ebby-Witt Brattström, napisanego po głośnym rozwodzie pisarki z Horace’em Engdahlem – członkiem Akademii Szwedzkiej przyznającej Nobla w dziedzinie literatury – jest od lat jednym z najchętniej oglądanych przez publiczność spektakli Łaźni Nowej. W rolach głównych występuje fenomenalny duet, a prywatnie aktorskie małżeństwo: Dominika Bednarczyk i Radosław Krzyżowski.
Kup bilet< wtorek, 16 maja, godz. 19:00
Kup bilet< środa, 17 maja, godz. 19:00

13 maja. Warsztaty ceramiczne ollas
Jednym z wielu wydarzeń w Domu Utopii będzie kolejne spotkanie z Paolo Spalluto, pod którego okiem będzie można przygotować swój własny ollas.
Nadchodząca wiosna to oczywiście czas bujnego rozwoju roślin, również tych domowych. W odpowiednim nawodnieniu naszych kwiatów pomogą własnoręcznie wykonane ollasy. W ramach dwóch spotkań warsztatowych osoby uczestniczące wykonają pod czujnym okiem włoskiego artysty ceramika dwa egzemplarze ollasów w wybranych przez siebie rozmiarach.
Kup bilet< sobota, 13 maja, godz. 16:00

Pełny repertuar na stronie: KALENDARIUM

Do zobaczenia w Łaźni Nowej!

Źródło:

Materiał nadesłany