EN

24.03.2025, 13:30 Wersja do druku

Kraków. Kwiecień w Teatrze Barakah

Teatr Barakah zaprasza widzów na kwietniowe pokazy.

fot. Piotr Kubic / mat. teatru

Przełamując fale w reż. Michała Nowickiego

5 i 6 kwietnia 2025 r. o godz. 19:00

Twórcy BARAKAH przenieśli na deski teatralne kultowy obraz Larsa von Triera z lat 90. Dlaczego? Bo wciąż jest aktualny!

To historia kobiety Bess, której sensem życia jest miłość do Jana. Czy jest to jednak prawdziwa miłość do żywego człowieka, czy podszyte religijnym strachem uczucie do Boga, który kobiecie każe kochać mężczyznę? Widzowie zostają przeniesieni do świata małej, zamkniętej społeczności pełnej niechęci do tego, co inne i obce. To właśnie jej wytworem jest Bess, w której walczą ze sobą społeczne strachy i lęki, a także wiara wepchnięta w nią tak głęboko, że nic nie jest w stanie jej ruszyć. Gdy kolejni członkowie społeczności chcą otoczyć Bess “opieką”, my zastanawiamy się nad działaniem systemu w stosunku do jednostki. Opieka i kontrola to bardzo płynne pojęcia i często trudno wypatrzeć między nimi granicę.

Czy to jeszcze troska, czy już zniewolenie, czy jeszcze pomoc? I o tym też jest spektakl Nowickiego. O kobiecie, która jest inna i nie pasuje do patriarchalnej rzeczywistości, jest zagubiona, niepewna swojej wartości, wciąż potrzebuje gdzieś ulokować uczucia i nieustannie szuka miejsca w świecie.

***

Requiem dla snów w reż. Michała Nowickiego

11, 12 i 13 kwietnia 2025 r. o godz. 19:00

Czym jest nałóg? Albo kim jest nałóg? To pytanie zadaje nam reżyser spektaklu, Michał Nowicki, odnosząc się do realiów współczesnego świata. To dobrze znany nam świat kolorowych ekranów, pełnych pięknych zdjęć znajomych, telewizyjnych specjalistów od wszystkiego, dobrych rad i łatwego dostępu do wszelkich uśmierzających ból substancji. Świat, w którym nałóg można łatwo pomylić z potrzebą, a potrzebę drugiej osoby z nałogiem.

W sztuce „Requiem dla snów” na podstawie dramatu Anieli Płudowskiej pt. „Głodni”, inspirowanego filmem Darrena Aronofsky’ego oraz książką Huberta Selby’ego Jra, a także „Heroiną” Tomasza Piątka, bohaterowie poszukują nasycenia głodu w dobie szybkich i łatwych rozwiązań.

***

Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam w reż. Michała Nowickiego

26 i 27 kwietnia 2025 r. o godz. 19:00

Teatr BARAKAH bierze na deski kolejne kultowe dzieło – tym razem serial Davida Lyncha „Miasteczko Twin Peaks”.

W spokojnym miasteczku gdzieś na północy Stanów Zjednoczonych zostaje odnalezione ciało uczennicy, Laury Palmer… Nie, nie, nie. Nas nie interesuje słynne pytanie: „Kto zabił Laurę Palmer?”. Nas interesuje, co się z nią działo wcześniej. Przenosząc świat Twin Peaks do współczesności, dekonstruujemy ludzkie relacje, analizując brak miłości między córką i ojcem czy brak oparcia w matce niczym z obrazu „Złe matki” Giovanniego Segantiniego. Czerpiemy z „Blue Velvet” i innych lynchowskich obrazów, czerpiemy z codzienności i aktualnych problemów, zastanawiamy się, na czym polega dualizm w odwiecznej wędrówce dusz pomiędzy dobrem i złem.

„Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” to nie tylko teatralna inspiracja kultową serią Davida Lyncha. To coś zdecydowanie więcej – my twin peaksowych bohaterów oraz lynchowski, surrealistyczny klimat przenosimy w inny czas i inną przestrzeń.

Źródło:

Materiał nadesłany