29.12.2020, 10:00 Wersja do druku

Kraków. „Kto śpiewa jest wolny” – koncert sylwestrowy w Operze Krakowskiej

Zgodnie z coroczną tradycją, choć tym razem w innej formie, Artyści Opery Krakowskiej zapraszają na muzyczne spotkanie w ostatni wieczór mijającego roku.

„Noi cantiam! Chi canta è Libero” – to słowa znanego z opery „Gioconda” Amilcare Ponchielliego fragmentu „Feste! Pane! Feste!”, który otworzy Koncert Sylwestrowy. Polskie tłumaczenie „Śpiewamy! Kto śpiewa jest wolny” stało się inspiracją do nadania mu takiego właśnie tytułu.

Przygotowany program cechuje różnorodność i wielobarwność stylów i konwencji. Artyści zajrzeli do muzycznych zbiorów wielu europejskich bibliotek, by wybrane, najznamienitsze dzieła lub ich fragmenty wykonać na scenie. Usłyszeć będzie można kompozycje z kręgu muzyki włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i innych krajów Europy. Swoje miejsce znalazła także twórczość Ludwiga van Beethovena, którego 250-lecie urodzin świętował w 2020 roku cały świat. Pamięć wiedeńskiego klasyka uczczona zostanie wykonaniem fragmentu IX Symfonii d-moll op. 125 oraz słynnej miniatury „Dla Elizy” w specjalnie przygotowanym opracowaniu. Na Widzów czeka także niespodzianka z repertuaru Freddiego Mercury’ego i Montserrat Caballé. Artyści wykonają wydaną na singlu w 1987 roku piosenkę „Barcelona” – tytułowy utwór ich wspólnego albumu, który stał się oficjalną piosenką Letnich Igrzysk Olimpijskich 1992 w Barcelonie.

W koncercie udział wezmą Soliści: Paula Maciołek, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Monika Korybalska, Jarosław Bielecki, Tomasz Kuk, Adam Szerszeń, Chór, Orkiestra i Balet pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Koncert Sylwestrowy będzie można zobaczyć 31 grudnia o godz. 17:00 na platformie Play Kraków. Sprzedaż dostępów w cenie 10 zł zostanie uruchomiona na 2 godziny przed jego rozpoczęciem.

Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski objął koncert Patronatem Honorowym.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

https://www.opera.krakow.pl/pl/aktualnosci/kto-spiewa-jest-wolny-koncert-sylwestrowy

https://www.facebook.com/events/2884855605132970/

https://playkrakow.com/vods/vod.594

Źródło:

Materiał nadesłany

Tematy w toku