EN

6.08.2020, 15:14 Wersja do druku

Kraków. Kończy się Bulwar[t] Sztuki 2020

Na ostatniej prostej program kulturalnego maratonu wypełniony jest atrakcjami - teatralnymi, literackimi, muzycznymi, filmowymi oraz warsztatowymi – dla dorosłych i dla rodzin z dziećmi.

"Konformista 2029" /mat. organizatora

Spotkajmy się z pisarzami przy ognisku

Jak co tydzień, w piątkowy wieczór, w ogrodzie Łaźni Nowej przy ognisku spotkają się czytelnicy i pisarze. Gościem najbliższego Ognia literackiego (7 sierpnia, godz. 20:30) będzie pisarz i fotograf – Filip Springer. Wakacyjną odsłonę cyklu zamknie spotkanie z reporterką Iloną Wiśniewską (14.08. godz. 20:30), mieszkającą w północnej Norwegii. Jednym z tematów rozmowy będzie jej ostatnia książka: „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, za którą otrzymała Kryształową Kartę Polskiego Reportażu. Grenlandczycy opowiadali jej o swoim kraju podczas łowienia ryb spod lodu, w czasie mycia podłóg i gotowania obiadów. Pozwolili jej zajrzeć do swoich uummat – co po grenlandzku znaczy serce. Cykl Ogień literacki będzie kontynuowany w sezonie teatralnym 2020/2021. Na pierwsze jesienne spotkanie literackie przy ognisku Łaźnia Nowa zaprasza już 11 września.

Nieznośna lekkość podążania za tłumem – Konformista 2029

Po mocnym powrocie spektaklu w czerwcu, na deskach Łaźni Nowej w ramach sceny nocy letniej ponownie można będzie zobaczyć „Konformistę 2029” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, jeden z najlepiej przyjętych przez widzów i krytyków spektakli Teatru Łaźnia Nowa, który w sezonie 2017/18 otrzymał sześć wyróżnień „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” miesięcznika „Teatr” oraz nagrodę za najlepszą rolę męską dla Szymona Czackiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2018. Pokazy 8.08. i 9.08. o godzinie 18:00. Wejściówki do nabycia na bilety.laznianowa.pl

Kobiecość niejedno ma imię. Warsztaty, kino plenerowe i Nowohucka telenowela

Choreografka Renata Piotrowska-Auffret przygotuje z uczestniczkami warsztatów Terytoria intymne pokaz otwarty dla publiczności. Na performans o kobiecości zaproszą widzów w piątek, 14 sierpnia.

Temat siły kobiet i wyjątkowości kobiecych osobowości pojawi się także w paśmie kinowym. Na zakończenie Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego wybitny film Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna” ze znakomitą rolą Joanny Kulig. Gościem Łukasza Maciejewskiego będzie najlepsza w Polsce reżyserka obsady i nowa członkini Amerykańskiej Akademii Filmowej – Magdalena Szwarcbart. W paśmie Kino Bulwar[t]: Świat zobaczymy film „Kobieta idzie na wojnę” (pokaz plenerowy, 9 sierpnia o 20:30).

Kobiety będą miały ostatnie słowo także w wakacyjnym paśmie teatralnym. „Nowohucka telenowela” na podstawie reportaży Renaty Radłowskiej, której pokaz odbędzie się 14-15 sierpnia o 19:00 zamknie cykl. W spektaklu na damski pejzaż Nowej Huty składają się historie kobiet, które ją budowały, które w niej pracowały, które w niej rodziły i w niej umierały. Kobiet, które jej nienawidziły, i które ją kochały. Wystąpią cztery znakomite aktorki oraz amatorski chór nowohucianek, wraz z którymi będzie można pośpiewać szlagiery z czasów budowy miasta marzeń.

Finałowy koncert – „Trzecioligowy życia król”

Tegoroczny Bulwar[t] Sztuki zakończy między innymi rozrywkowy spektakl – koncert w reżyserii Łukasza Czuja (16 sierpnia godz. 19:00). Główny bohater, w którego wciela się Tomasz Mars (aktor i wokalista – dobrze znany widzom Łaźni Nowej ze spektaklu „Siekiera czyli tańce polskie w tonacji punk”), to znakomity wodzirej, muzyk, król firmowych imprez i bywalec rockowych festiwali, Niegdyś marzący o karierze gwiazdy rocka, dziś wegetuje w trzeciej lidze, prowadząc ekskluzywne imprezy w drogich hotelach. Oto dojrzały mężczyzna, który znalazł się na ostrym wirażu swojego życia, rusza w kolejną trasę, aby rozprawić się ze swoim rock and rollowym życiem. Po drodze spotyka tajemniczą kobietę: Dżinę Kokainę (Mirosława Żak), która wciąga go do świata kolorowych wizji, nie do końca realnych zdarzeń.

Dla najmłodszych muzycznie i filozoficznie

W niedzielę (9 sierpnia o 12:00) zaplanowano ostatnie z rodzinnych czytań na trawie. Fragmenty najpiękniejszej powiastki filozoficznej dla dzieci: „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry’ego w interpretacji aktorki – Pauliny Napory będą punktem wyjścia do rozważań filozoficznych. Prowadzący warsztaty – Mariusz Nieroda – zaproponuje młodym umysłom podróż śladami bohatera, która pozwoli dotrzeć do źródeł poznania i odkryć tajemnice tego, jak widzimy świat i czy dzieci widzą go tak samo jak dorośli. W ostatnią bulwar[t]ową niedzielę zakończymy spotkania plenerowe przy dźwiękach kosmicznych muzykobajek. Spotkanie z improwizacją muzyczną dla widzów 3-5 lat odbędzie się 16 sierpnia w południe.

Więcej informacji o programie znajdziecie na www.laznianowa.pl. Wejściówki na wydarzenia cenie 5-15 zł do nabycia na bilety.laznianowa.pl.

Teatr Łaźnia Nowa przypomina, że tegoroczny Bulwar(t) Sztuki odbywa się w tym roku w ogrodzie przy Teatrze, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

30.07.2020

Wątki tematyczne