EN

22.10.2020, 08:45 Wersja do druku

Kraków. Jesień artystyczna Baletu Cracovia Danza październik – grudzień 2020

Dwie premiery baletowe, Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej oraz Kozaki czyli oszustwo ukarane, których wystawienie jest planowane z udziałem publiczności i jednocześnie będzie transmitowane przez Internet; premierowy pokaz na kanale YouTube odcinków reportażowych Kraków tańcem malowany; happening Kraków mamy na głowie! oraz premiera filmu o Janinie Strzembosz, który będzie miał prezentację w Internecie – tak zapowiada się jesień artystyczna Baletu Cracovia Danza w 2020 roku.

fot. Sebastian Duda

Mimo utrudnień związanych z sytuacją epidemiczną Balet Cracovia Danza stara się realizować planowane projekty, choć wiele z nich przeniesionych zostało do Internetu. I tak happening Kraków mamy na głowie! został nakręcony bez udziału widzów i od czwartku 22 października od godz. 12 będzie dostępny na kanale YouTube baletu. Inne miejsce, ale idea ta sama: zapowiedź premiery na kanale YouTube cyklu filmowego Kraków tańcem malowany, który został zrealizowany w ramach tegorocznego 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Cykl promujący tańcem najpiękniejsze zabytki Krakowa jest pomysłem Romany Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza, która wciela się w rolę gospodarza filmowych odsłon.

Z sześciu odcinków filmowych Kraków tańcem malowany jesienią Balet Cracovia Danza pokaże trzy. Premiera pierwszego z nich, Krakowskie maszkary jest planowana na 23 października (piątek), na godz. 20. Odcinek poświęcony Sukiennicom i słynnym maszkaronom Santi Gucciego, to historia jednego z najsłynniejszych zabytków naszego miasta i zdobiących go rzeźb. Zabytek stał się inspiracją do pokazania życia renesansowego Krakowa, w którym nie zabraknie dziarskich praczek, eleganckich mieszczan i psotnych żaków pod przewodnictwem błazna Stanisława Gąski.

fot. Sebastian Duda

Kolejne odcinki serii filmowej będą miały swoje premiery w listopadzie: Wokół Wita Stwosza – 6.11(piątek), godz. 20; Od Acana do Waćpana – 13.11 (piątek), godz. 20. Filmy będą dostępne na stałe w Internecie, bez ograniczonego dostępu. Miło jest nam także poinformować, że cała seria Kraków tańcem malowany zostanie w listopadzie wyemitowana przez TVP Kultura 2.

W poniedziałek 16 listopada, w Teatrze Ludowym odbędzie się premiera spektaklu Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej w choreografii Romany Agnel i z kierownictwem muzycznym Anny Śliwy, która wraz z zespołem Intrada będzie obok tancerzy częścią tej teatralnej opowieści. Przedstawienie zostało przygotowane w ramach Festiwalu Sztuk Dawnych Imieniny Izabeli Branickiej w Białymstoku. Spektakl ukazuje historię powstania zespołu baletowego na dworze Branickich w Białymstoku, w czym wielki udział miała Izabela Branicka, kasztelanowa krakowska. 

Tydzień później, 23 listopada w Teatrze Słowackiego, odbędzie się premiera po latach baletu Kozaki, czyli oszustwo ukarane, skomponowanego przez Antoniego Harta. Spektakl, który miał prapremierę w Teatrze Narodowym w Warszawie 11 listopada 1784 roku, został po ponad 200 latach zapomnienia odtworzony przez Cracovia Danza zarówno choreograficznie (choreografia: Leszek Rembowski; rekonstrukcja tańca Menuetto & Cracovienne: Romana Agnel), jak i muzycznie (rekonstrukcja partytury: Maciej Prochaska). W spektaklu pokazane zostaną polskie tańce takie jak m.in. chodzony, oberek, polonez czy przede wszystkim kozak, uznawany w minionych epokach za polski taniec narodowy a obecnie prawie w ogóle nie znany. Nie zabraknie też tańców, które wykonywane były w Polsce tamtych czasów jak np. chaconne, menuet, musette czy hongarese, którego korzenie sięgają Węgier. W przedstawieniu tym muzyka zabrzmi na żywo w wykonaniu zespołu instrumentów historycznych pod kierunkiem Tomasza Dobrzańskiego.

Tradycyjnie w grudniu Balet Cracovia Danza zaprasza na Życie dla tańca. Spotkania im. Profesor Janiny Strzembosz. Janina Strzembosz, wielka artystka XX wieku, tancerka, uczennica Isadory Duncan, pedagog tańca, pianistka, dyrygentka oper wystawianych w teatrach w Niemczech i we Francji, reżyserka, autorka licznych prelekcji muzycznych w Polskim Radio we Lwowie, pozostaje niestety w Polsce nieznana. Związana z Krakowem przez ponad 40 ostatnich lat swojego życia, wykształciła wiele pokoleń tancerzy, choreografów i instruktorów tańca. W ramach tegorocznych Spotkań zostanie nakręcony film o Janinie Strzembosz, który będzie miał swoją premierę na kanale YouTube Baletu Cracovia Danza 15 grudnia o godz. 20. Dzień wcześniej – 14 grudnia w Teatrze Variete – w ramach spotkania CZAS NA TANIEC!, które zgromadzi wychowanków prof. Janiny Strzembosz – film będzie miał swój pokaz przedpremierowy.

fot. Tomasz Korczyński

Mimo trudnego roku 2020 Balet Cracovia Danza działa regularnie. Wiosną w Balecie powstało Cracovia Danza Film Studio, które zrealizowało wiele filmów m.in.: cykl Kraków tańcem malowanyMaska w balecie dworskimMiędzynarodowy Dzień Tańca czy produkcje dla zewnętrznych kontrahentów jak np. Filharmonia Krakowska czy Willa Decjusza. Odbył się także – i to w przestrzeni miejskiej – 21. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” wraz z warsztatami dla dzieci i młodzieży. We wrześniu natomiast, we współpracy z Polską Operą Królewską w Warszawie Cracovia Danza przedstawiła barokowy balet Noverre en action w choreografii Romany Agnel. Ponadto przez cały rok Cracovia Danza współpracuje z TVP Historia, przy wieloodcinkowej serii Tu wszystko jest Polską, która jest kręcona na Wawelu.

Zapraszamy na jesień z Cracovia Danza! Wierzymy, że mimo trudnej i ciągle zmiennej sytuacji epidemicznej, uda nam się zrealizować plany!

Szczegóły: www.cracoviadanza.pl i na naszych kanałach: Facebook, Instagram, YouTube

Bądźmy razem w ten trudny czas!

Źródło:

Materiał nadesłany