EN
03.12.2021, 15:57 Wersja do druku

Kraków. Jerzy Stuhr w Domu Utopii

„Od wstydu do przemocy”, pod takim hasłem odbędą się najbliższe spotkania, warsztaty i wykłady Uniwersytetu Patrzenia Teatrem w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii. Zapraszamy 4 i 5 grudnia!

W programie: spotkanie z Jerzym Stuhrem, dyskusja z Jackiem Wakarem na temat filmu "Joker" Todda Philipsa, rozmowa z Robertem Talarczykiem i Jackiem Jabrzykiem – szefami Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu, a także warsztaty dziennikarskie z Anną Goc, rozmowy o literaturze najnowszej z Szymonem Kloską i „Ludowa historia Polski” – historia przemocy, w ujęciu Kamila Janickiego, historyka, pisarza i publicysty, autora głośnej książki „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa”.

W ramach cyklu „Mistrzowie – inspiracje”, odbędzie się spotkanie z Jerzym Stuhrem, jednym z najbardziej wszechstronnych twórców teatralno-filmowych w Polsce: aktorem, reżyserem i wykładowcą, który zasłyną m.in. z ról w filmach Krzysztofa Kieślowskiego i spektakli Andrzeja Wajdy oraz Jerzego Jarockiego.

– Jerzy Stuhr raz po raz daje dowody, że można przełamywać bariery, pokonywać wszystkie przeszkody, a nawet w pewnym sensie wracać "z drugiej strony" – mówi Jacek Wakar, krytyk teatralny, współprowadzący Nowy Tygodnik Kulturalny, który poprowadzi spotkanie. – Porozmawiamy o życiu i życiu w sztuce, a także o tym skąd Jerzy Stuhr czerpie siły i inspiracje? Czego nauczyli go mistrzowie z Krzysztofem Kieślowskim na czele? Co mu dają spotkania z młodymi twórcami? Jakie role dziś wydają mu się najciekawsze i gdzie najmocniej spotyka się artysta z obywatelem?

Bohaterem cyklu „Teatr tu i teraz”, tym razem nie będzie spektakl teatralny, tylko film "Joker" Todda Philipsa z wielką rolą Joaquina Phoenixa – film, który zburzył granice między kulturą wysoką, a popkulturą.

Szymon Kloska zaprosi do lektury wierszy bezwstydnych – poezji, która „wyprzedza i diagnozuje choroby społeczne, zanim zaczną boleć, uwierać i skazywać na śmierć”.

- Przyjrzymy się zestawom wierszy trójki współczesnych twórczyń i twórcy: Agaty Jabłońskiej, Małgorzaty Lebdy i Szczepana Kopyta. – mówi prowadzący cykl „Opisywanie rzeczywistości – literatura najnowsza”. – Współczesna poezja ma niechlubną opinie hermetycznej, wsobnej, niezrozumiałej. Żeby rozwiać te stereotypowe pomówienia w sukurs przyjdą nam krytyczki: Karolina Górnicka, Anna Kałuża i Anna Marchewka. Słowem: nie ma się co wstydzić, czas na wiersze!

Anna Goc sięgnie po książkę Łukasza Lamży „Światy równoległe”, aby odpowiedzieć na pytanie o to, czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze? I w jaki sposób dziennikarz mierzy się dzisiaj z pseudonauką?

Kamil Janicki, zada pytanie o korzenie polskiego niewolnictwa i o to, czy chłop był dla szlachcica czymś więcej niż tylko „chodzącym narzędziem”? Uczestnicy spotkania zastanowią się też nad tym, dlaczego nad Wisłą nie wybuchały rebelie ludowe.

Robert Talarczyk i Jacek Jabrzyk – szefowie Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu, opowiedzą o swoim kawałku świata, czyli Śląsku i Zagłębiu. aglomeracji katowickiej, specyfice tych miejsc i kulturalnych oczekiwaniach mieszkańców.

Udział we wszystkich, weekendowych spotkaniach kosztuje mniej niż bilet do teatru (zaledwie 25 złotych). Można też przyjść na wybrane przez siebie wydarzenie.

Karnet na wszystkie spotkania:

https://bilety.laznianowa.pl/index.php/repertoire.html...

Wejściówki na spotkanie z Jerzym Stuhrem: 

https://bilety.laznianowa.pl/index.php/repertoire.html.

Szczegółowy program:

4 grudnia (sobota)

13:00 – 14:30 – Teatr tu i teraz. Prowadzenie: Jacek Wakar. 

14:45 – 16:15 – Opisywanie rzeczywistości – literatura najnowsza. Prowadzenie: Szymon Kloska

16:30 – 18:00 – Mistrzowie – inspiracje 

Gość: Jerzy Stuhr. Rozmowę poprowadzi Jacek Wakar. 

5 grudnia (niedziela)

13:00 – 14:30 – Ludowa historia Polski: Kamil Janicki 

14:45 – 16:15 – Opisywanie rzeczywistości – warsztat dziennikarski: Anna Goc

16:30 – 18:00 – Teatr w lokalnych społecznościach – Dwa teatry – opowieści o Śląsku i Zagłębiu. 

Goście: Jacek Jabrzyk (Teatr Zagłębia w Sosnowcu) i Robert Talarczyk (Teatr Śląski w Katowicach). Rozmowę poprowadzi Jacek Wakar. 

Źródło:

Materiał nadesłany