EN

20.03.2024, 17:07 Wersja do druku

Kraków. „Jak wam się podoba” Szekspira na scenie Teatru Ludowego

„Jednym z bajkowych” i „najbardziej muzycznym tekstem” Williama Szekspira określają pasterską komedię „Jak wam się podoba” twórcy przedstawienia o tym samym tytule w Teatrze Ludowym w Krakowie. Premiera spektaklu w sobotę na Dużej Scenie.

mat. teatru

W pasterskiej komedii "Jak wam się podoba" Szekspir opisuje przejęcie władzy przez jednego z braci i wygnanie z pałacu części dworu, która ucieka do Lasu Ardeńskiego - magicznej przestrzeni będącej miejscem przemiany głównych bohaterów.

"W Lesie Ardeńskim akcja ulega spowolnieniu, ale pozornie. W dalszym ciągu bardzo dużo się dzieje, ale dzieje się w duszach, w umysłach bohaterów, w ich rozmowach. W niektórych dokonuje się pewna przemiana, do niektórych dociera coś, o czym wcześniej nie wiedzieli" - wyjaśniła podczas próby medialnej do spektaklu Marta Giergielewicz, odpowiedzialna za adaptację sztuki i dramaturgię.

Pasterski dramat Szekspira określany jest przez reżysera Maćko Prusaka "najbardziej muzycznym tekstem" angielskiego dramaturga. Prusak przypomniał, że piosenki znalazły się już w oryginale tekstu, w spektaklu jednak pojawią się utwory napisane specjalnie na potrzeby współczesnej produkcji. W zamiarze ich autorki Marty Giergielewicz mają one jeszcze lepiej przybliżyć publiczności emocje bohaterów.

"Bardzo dużo o tych emocjach opowiadane jest słowami i my z tego korzystamy, ale staraliśmy się jak najbardziej umuzycznić ten spektakl i pewne wątki, tematy, uczucia bohaterów przełożyć na język piosenki" - zaznaczyła Giergielewicz.

Twórcy zwracają uwagę, że tekst Szekspira podejmuje ponadczasowe wątki, takie jak stosunek do natury, zdradę i lojalność, miłość i wygnanie. "Rozterki związane z naszym stosunkiem do natury wybrzmiewają w Lesie Ardeńskim. To pytania, na ile natura jest naszą własnością i możemy ją traktować wedle naszych zachcianek, a na ile czymś, co zasługuje z naszej strony na szacunek i pewną pokorę" - powiedziała Marta Giergielewicz.

"Wśród wątków, które nie przemijają z czasem, jest też relacja między Celią a Rozalindą, oparta na silnej przyjaźni, lojalności" - dodała. "Kiedy Rozalinda zostaje wygnana przez wuja uzurpatora, Celia podejmuje heroiczną decyzję - porzuca ojca i dwór, udając się ze swoją przyjaciółką w tułaczkę drogą pełną niebezpieczeństw. Kwestia tego, w stosunku do kogo powinniśmy być lojalni, jest tutaj bardzo ważna. Czy w stosunku do tego, do którego zmusza nas porządek społeczny, czy w stosunku do tego, kto został potraktowany niesprawiedliwie. Rozalinda została potraktowana niesprawiedliwie i okrutnie, Celia rusza za nią, chociaż kosztuje ją to utratę dotychczasowego poczucia bezpieczeństwa i zamożności" - wyjaśniła Giergielewicz.

Premiera spektaklu "Jak wam się podoba" w reżyserii Maćko Prusaka odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie Teatru Ludowego w Krakowie.

Źródło:

PAP

Autor:

Julia Kalęba