Gdy ministerstwo kultury wycofało się z deklaracji współprowadzenia Teatru Słowackiego, pojawiły się głosy, że w trudnej sytuacji może pomóc miasto. Urząd marszałkowski jest co prawda organizatorem instytucji, ale miastu pozostaje pewna furtka pozwalająca na wsparcie instytucji.
Teatr Słowackiego nie będzie sceną narodową. Resort kultury potwierdzał, że na wniosek marszałka województwa małopolskiego takie dyskusje miały miejsce.
Sytuacja uległa zmianie po listopadowej premierze spektaklu „Dziady” w reż. Mai Kleczewskiej.
Ostatecznie ministerstwo nie zdecydowało się na współprowadzenie teatru i co za tym idzie – współfinansowania Teatru Słowackiego.
Ponad 14 mln dla teatru
Województwo Małopolskie (organizator teatru) w swoim budżecie zabezpieczyło środki na działalność Teatru Słowackiego.
Dotacja dla Teatru Słowackiego na 2022 rok z budżetu województwa wynosi ponad 14 mln zł.
– W 2021 roku planowana dotacja, w trakcie roku, wzrosła o 2 176 019 zł. Z tych pieniędzy zrealizowano m.in.: wzrost wynagrodzeń dla pracowników, finansowanie kosztów stałych, w tym wynagrodzeń w związku z uzyskaniem niższych przychodów własnych, wykonanie prac konserwatorskich przy kamiennych rzeźbach fasady frontowej, działania artystyczne. Sfinansowano także jednorazowe nagrody świąteczne dla pracowników – mówi Dawid Gleń, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.