EN

14.12.2022, 09:30 Wersja do druku

Kraków. Instytucje kultury, wersja kryzysowa

Ograniczenie oświetlenia zewnętrznego budynku Teatru Słowackiego, wymiana zwykłych świateł na LED-owe w Starym Teatrze, czujki włączające oświetlenie wtedy, kiedy to potrzebne w Centrum Kongresowym ICE, praca w systemie hybrydowym i obniżenie temperatury w pomieszczeniach biurowych Krakowskiego Biura Festiwalowego czy praca zdalna w grudniowe poniedziałki w Muzeum Krakowa to kroki, jakie podjęły krakowskie instytucje kultury, by realizować ustawowe zobowiązanie o wprowadzeniu rozwiązań umożliwiających oszczędzanie energii. Skutków energetycznego zaciskania pasa mają nie odczuć odbiorcy kultury.

fot. mat. teatru

Zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, samorządy i podlegające im instytucje, zobowiązane są do wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu, pozwalających na oszczędzanie energii. Zgodnie z dokumentem, instytucje powinny zaoszczędzić 10 proc. energii elektrycznej w stosunku do rocznego zużycia. Brak oszczędności może oznaczać karę finansową do 20 tys. zł

- Dyrektorzy krakowskich instytucji kultury przygotowali plany działań, które mają pozwolić oszczędzać energię, skupiając się przede wszystkim na tych obszarach funkcjonowania, które nie wpływają na ofertę kulturalną i nie mają przełożenia na jej odbiorców. Niezmiennie priorytetem jest dla nas utrzymanie wysokiej dostępności oferty kulturalnej miasta, a ewentualne ograniczenia godzin otwarcia proponowane są tylko w zakresie najmniej odczuwalnym dla mieszkańców – zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak będą realizować to zadanie krakowskie instytucje?

Muzeum Krakowa wprowadza Dni dla Ziemi – w grudniowe poniedziałki oddziały instytucji będą zamknięte za wyjątkiem wystawy szopek w Pałacu Krzysztofory. Muzeum zapowiada także wycofanie się z wydarzeń zewnętrznych organizowanych na terenie instytucji. Ograniczenia obejmują także ogrzewanie i działanie klimatyzacji.

„Niestety, nie wystarczy to do uzyskania oczekiwanych oszczędności energii. To dlatego Muzeum Krakowa jest zmuszone do zamknięcia w niektóre dni oddziałów” – informuje instytucja.

- Wyłączamy oświetlenie zewnętrzne, podświetlenia fasad, w jednej z naszych siedzib wyłączymy nawet neon na fasadzie – zależy nam jednak na tym, żeby wystawy działały tak, jak wcześniej, a nie w skróconych godzinach. Z myślą o tym edukujemy pracowników o sposobach oszczędzania energii, minimalizujemy oświetlenie w częściach wspólnych muzeum i wyłączamy w naszych magazynach klimatyzatory i urządzenia służące do wentylacji – zapowiada z kolei Adrianna Gębala-Pietras, zastępczyni dyrektora Muzeum Fotografii "MuFo".

Krakowskie teatry: Słowackiego i Stary będą sukcesywnie wymieniać oświetlenie sceniczne, na nowoczesne LED, które w Starym generuje blisko 60 proc. całego zużycia prądu. Dodatkowo Teatr Słowackiego ograniczy iluminacje budynków. Natomiast krakowska scena narodowa ma w planach wybudowanie instalacji fotowoltaicznej dla pracowni scenotechnicznych przy ul. Ujastek, która w dużej części pokryje ich zapotrzebowanie energetyczne. Jak informuje teatr, pozwoli to na oszczędność nawet do 40 proc. obecnego zużycia prądu.

- Wszystkie plany są jednak zależne od możliwości pozyskania dodatkowych środków. Jeśli nie otrzymamy dodatkowego wsparcia, będziemy pewnie zmuszeni po wakacjach do ograniczania działalności i zmniejszenia ilości przedstawień – zapowiada Dariusz Barszczewski, zastępca dyrektora do spraw technicznych i administracyjnych.

Nowohuckie Centrum Kultury z kolei podkreśla, że mimo konieczności oszczędzania, instytucja chce utrzymać wydarzenia kulturalne na dotychczasowym poziomie.

- Najlepszym przykładem jest fakt, że pomimo konieczności redukcji energii elektrycznej, jak co roku organizujemy lodowisko, którego agregat jest ogromnie energochłonny, natomiast widok szczęśliwych krakowian, szczególnie tych najmłodszych z łyżwami na stopach, dodaje nam mocy, aby poszukać oszczędności energii w innych obszarach – wyjaśnia Konrad Muzyk, zastępca dyrektora Nowohuckiego Centrum Kultury.

NCK może nieco odetchnąć, ponieważ instytucja wiele zmian, które inne placówki dopiero mają w planach, wprowadziła podczas niedawnego remontu, dzięki m.in. wymianie całego oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego na ledowe, NCK już jest instytucją efektywną energetycznie, jak podkreśla Konrad Muzyk.

Kodeks dobrych praktyk, obejmujący gaszenie oświetlenia w pomieszczeniach oraz na korytarzach, w których nie przebywają pracownicy czy stosowanie funkcji „hibernacja” oraz wyłączenie nieużywanych sprzętów to zmiany, jakie wprowadził KBF. Krakowskie Biuro Festiwalowe zamierza także, w ramach oszczędności, wymienić komputery stacjonarne na laptopy i utrzymać hybrydowy system pracy, a w pomieszczeniach ma być nieco chłodniej. Budynki KBF będą też oszczędniej oświetlone.

Natomiast należące do spółki Kraków 5020 Centrum Kongresowe ICE w ramach ustawowych oszczędności wprowadziło już m.in. redukcję oświetlenia na parkingu podziemnym w dniach, kiedy w budynku nie odbywają się wydarzenia. Także w ICE będzie nieco chłodniej.

Czy takie działania wystarczą i czy rzeczywiście nie ucierpi na nich kultura? Przekonamy się.

- Nie wyłączymy ogrzewania, nie wyłączymy projektorów – zapowiada Marynia Gierat z Kina Pod Baranami.

Tytuł oryginalny

Krakowskie instytucje kultury, wersja kryzysowa

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

13.12.2022

Wątki tematyczne