EN
3.12.2022, 16:14 Wersja do druku

Kraków. Gwiazdy 6. Festiwalu MATERIA PRIMA: Sasha Waltz: niepokojąca opowieść naszych czasów

Jedno z najbardziej gorących nazwisk światowej choreografii! Sasha Waltz, artystka która zmieniła i ciągle zmienia sposób postrzegania baletu, przyjeżdża do Krakowa wraz ze swoim zespołem Sasha Waltz & Guests.

fot. © Sebastian Bolesch

Jedno z najbardziej gorących nazwisk światowej choreografii! Sasha Waltz, artystka która zmieniła i ciągle zmienia sposób postrzegania baletu, przyjeżdża do Krakowa wraz ze swoim zespołem Sasha Waltz & Guests. Ta działająca od blisko 30 lat grupa, zaskakuje, zadziwia i fascynuje widzów na całym świecie. W Krakowie, w ramach 6. Festiwalu MATERIA PRIMA Sasha Waltz pokaże swoje kultowe dzieło „Kreatur”. Spektakl zostanie zaprezentowany dwa razy: 21 i 22 lutego, o godz. 19, na scenie Opery Krakowskiej.

Bilety są dostępne na stronach: materiaprima.pl oraz groteska.pl.

Choreografie Sashy Waltz zawsze są niepokojące i intrygujące. Widać to także w spektaklu „Kreatur”. Taniec wynika tu z licznych napięć pomiędzy istotami. Ich wspólne doświadczenia, niepokoje, zachwyty i poszukiwanie schronienia łączą tancerzy w jedną istotę, która ponownie rozpada się na odrębne losy, dryfując w kierunku nowych konfliktów i nowych połączeń. Wiele w tej opowieści jest siły i bezsilności, dominacji i słabości, wspólnoty i izolacji, choroby i pożądania. Ta walka z licznymi emocjami i pragnieniami odzwierciedla społeczne i indywidualne wyzwania naszych czasów.

„Kreatur” to spektakl interdyscyplinarny. Kostiumy – które stworzyła Iris van Herpen, holenderska projektantka mody znana z innowacyjnych działań łączących tradycyjne rzemiosło z technologią cyfrową – są niczym rzeźby. Do tego Urs Schönebaum – pracujący w teatrach, operach i na licznych wystawach z takimi artystami jak Marina Abramović, Robert Wilson i Michael Haneke – zrealizował niezwykłą reżyserię świateł; a znani muzycy Soundwalk Collective z Berlina i Nowego Jorku, tworzący kompozycje dźwiękowe przekraczające granice gatunków i tu w warstwie dźwiękowej przygotowali arcydzieło. Spektakl został uznany za rewelację.

Źródło:

Materiał nadesłany