EN

31.05.2021, 12:11 Wersja do druku

Kraków. "Giaur" w Cricotece

fot. mat. org

6 czerwca o godzinie 18:00 zapraszamy na spektakl „Giaur” na podstawie tekstu Lorda Byrona, w tłumaczeniu Adama Mickiewicza. 

Występ jest zrealizowany w formie ostatniej spowiedzi, w której uczestniczy Giaur – pokutnik i Spowiednik – Widownia. Spektakl mimo tradycyjnej i klasycznej formy (wiersza) podejmuje problemy współczesnego świata, a swoją ideą nawiązuje do sensu „Teatru śmierci” Tadeusza Kantora.

Jak we współczesny sposób przedstawić „Giaura"? Henryk Hryniewicki kreatywnie miesza współczesne formy wypowiedzi teatralnej, eksponując jednocześnie różne estetyki wizualne. Korzystając z multimediów prezentuje konflikt, brak przystosowania i wyobcowania głównego bohatera od otaczającego go, nowoczesnego świata.

Chociaż nadrzędnym zagadnieniem „Giaura” w reżyserii Henryka Hryniewickiego jest temat śmierci, to równie istotny jest podjęty wątek przyrody, która współcześnie, podobnie jak główny bohater, zmuszona jest do ucieczki. Utwór zyskuje więc zaskakującą aktualność, tak ważną w perspektywie przyszłości naszej planety.

Projekt zrealizowano w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

reżyseria: Henryk Hryniewicki
scenografia: Dagmara Jemioła-Hryniewicka
muzyka: Piotr Zygma

6 czerwca (niedziela)
godzina 18:00
bilety: 30 zł normalne, 25 zł ulgowe dostępne na stronie Cricoteki

Źródło:

Materiał nadesłany