EN

26.07.2021, 14:29 Wersja do druku

Kraków. Fotografie Klaudyny Schubert w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Klaudyny Schubert, który odbędzie się w niedzielę, 1 sierpnia o g. 18.00. Wystawa będzie czynna 1-31 sierpnia w plenerze, na rynku NCK – zrewitalizowanej przestrzeni za Nowohuckim Centrum Kultury, usytuowanej bezpośrednio przy Łąkach Nowohuckich, której uroku dodaje Audiomural widniejący na południowej ścianie budynku.

fot. Klaudyna Schubert/ mat organizatora

Jedną z najważniejszych funkcji fotografii jest utrwalanie ruchu. Taniec będący jego kwintesencją i fotografia, która go niejako unieważnia, wydają się połączeniem sprzecznym. Jak najpełniej ukazać ruch poprzez jego zatrzymanie? Fotografia tańca coraz częściej zawiera w sobie próby znalezienia „adekwatności” środków wyrazu: długi czas ekspozycji, rozmycie, podwójną ekspozycję. Tymczasem taniec nie jest tylko ruchem, ale także emocją, eksterioryzacją wewnętrznej siły i kondycji. Nierzadko wyraża więcej niż jednoznacznie ukierunkowana aktywność artystyczna. Wychodzi poza samego tancerza, współgra czy rezonuje z przestrzenią, stanowiącą jego doraźną scenę. Fotografia tańca nie musi zostać wykonana podczas samego tańca. Pokazanie ruchu nie musi odzwierciedlać jego choreograficznego zaplecza. Czy można pokazać taniec w bezruchu? Co stanowi o tym, czym jest taniec na fotografii oglądanej zazwyczaj bez performatywnego kontekstu? Osoba tancerza? Poczucie ruchu? Skąd wiemy, czy jest on dynamiczny czy statyczny, zamierzony czy przypadkowy? Projekt eksploruje temat tańca w fotografii. Stanowi próbę znalezienia kwintesencji ruchu i emocji tańca w sytuacji poza-performatywnej.

Klaudyna Schubert – fotografka współpracująca z szeregiem instytucji kultury i festiwalami w całej Polsce. Autorka projektów fotograficznych prezentowanych w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych. Najchętniej fotografuje teatr, taniec i oryginalne formy artystycznego wyrazu. Uwielbia zwykłe momenty i niezwykłe wydarzenia, a w fotografii próbuje pokazać ich odwrotność.

Na zdjęciach:

MAGDA FEJDASZ / KATARZYNA KLESZCZ / WERONIKA PELCZYŃSKA / MONIKA SZPUNAR / KRYSTYNA LAMA SZYDŁOWSKA / MONIKA WĘGRZYNOWICZ / MARTA WOŁOWIEC

„Dance until we are lost”

wystawa fotografii Klaudyny Schubert

1-31 sierpnia 2021, Rynek NCK

wernisaż - 1 sierpnia 2021 (niedziela), g. 18.00

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne