EN

20.09.2022, 13:25 Wersja do druku

Kraków. Dziś i jutro Teatr KTO świętuje jubileusz 45-lecia istnienia

Zaledwie rok po inauguracji nowej siedziby przy ul. Zamoyskiego 50, już w połowie września Teatr KTO świętował będzie swój Jubileusz. 45 lat temu grupa studentów na czele z Jerzym Zoniem postanowiła, że założy swój teatr. Po ponad czterech dekadach dorobku i sukcesów KTO nie sposób zliczyć. A to dopiero początek…

We września obchodzimy Jubileusz 45-lecia narodzin Teatru KTO. Prawie pół wieku temu zebrała się grupa ludzi, która zdecydowała, że będzie budować niezależny byt teatralny w postaci Teatru KTO. Taki "rozgrzany" kolektyw twórczy udało się zachować do dziś. Zmienia się zespół, inne są czasy, ale my kontynuujemy nasze teatralne wędrowanie odkrywając coraz to nowe światy. – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO

Teatr KTO powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem Ogród rozkoszy. Pierwszych dziesięć zamkniętych pokazów obejrzało kilkuset widzów, ponad rok później – niemal 3 tysiące w Krakowie i różnych miastach Polski.

z archiwum Teatru KTO

Na początku 46. sezonu Teatru KTO statystyki wyglądają zgoła inaczej: ponad 80 tytułów, zarówno tych na scenie jak i na ulicy, obejrzało w Polsce i na świecie około 3 000 000 widzów. Teatr gościł w ponad 250 miastach w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. W trakcie blisko 300 zagranicznych podróży KTO prezentował swoje spektakle m.in. w Brazylii, Chinach, Iranie, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Południowej, Kostaryce, Meksyku, Tunezji, USA i niemal wszystkich krajach Europy.

Renoma Teatru to także liczne międzynarodowe projekty, które reżyserował Jerzy Zoń, a współtworzył i współprodukował Teatr KTO. Do najważniejszych zaliczyć należy zrealizowany wspólnie z Operą Królewską w Oslo spektakl OPERACJA OPERA z okazji 100-lecia powstania tej wyjątkowej instytucji, instalację teatralną Uchodźcy, którą obejrzało ponad 120 000 widzów, zrealizowaną w Lipsku z okazji 20 rocznicy upadku Muru Berlińskiego, spektakle Musette et PolkaZiemia obiecana i Wizyta w koprodukcji z festiwalami we Francji, Chorwacji i Niemczech czy CANTATĘ - sylwestrowe widowisko milenijne transmitowane przez BBC do ponad 120 państw.

Teatr KTO jest organizatorem Międzynarodowego ULICA Festival (35 edycji).

Od 1 stycznia 2005 roku Teatr KTO jest teatrem miejskim, a od 2021 r. dzięki wspólnym wysiłkom Miasta Krakowa, Prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz funduszom europejskim posiada swoją siedzibę na krakowskim Podgórzu.

Przez 45 lat niezmiennie dyrektorem Teatru KTO jest Jerzy Zoń.

Początki istnienia teatru to także moja młodość i studia. Mając dobrą pracę jako aktor w teatrze STU, kończąc studia, zaangażowałem się w założenie niezależnej grupy teatralnej. Był to najpierw teatr studencki, który po latach, stał się poważną instytucją. Dziś Teatr KTO obchodzi jubileusz – swoje 45-lecie istnienia. Są to ponad cztery dekady, czyli jedno dorosłe życie. Udało mi się połączyć to życie z teatrem – kochając to, co robię, mogłem się z tego utrzymać i żyć. Wspominając to, pojawia się nuta sentymentu. – dodaje Zoń.

fot. Klaudyna Schubert

Jubileusz połączony z premierą „ARCADII” w reż. Jerzego Zonia i z chor. Eryka Makohona

Obchody Jubileuszu 45-lecia Teatru KTO świętuje premierą Jerzego Zonia pt. ARCADIA (19, 20.09). Inspiracją do powstania przedstawienia stała się twórczość poetycka Tadeusza Różewicza, w szczególności poematy Zielona róża i Et in Arcadia egoNa kolejne spektakle Widzowie zostaną zaproszeni 13, 14 i 15 października. Bilety dostępne są już na stronie oraz w kasie teatru.

https://bilety.teatrkto.pl/

ARCADIA

seans lamentacyjny bez słów

Spektakl pokazuje arkadię, która trwa w nas i wokół nas. Oswaja nas zagadnieniami odchodzenia i przemijania. Robi to jednak w sposób niezwykle groteskowy, komiczny, ironiczny i dowcipny. Reżyser spogląda na świat z odpowiednim dystansem.

Roztoczona przed nami artystyczna wizja działa wbrew obowiązującym tendencjom naszych czasów, mówi nam: nigdzie się nie spiesz, wszędzie zdążysz, jesteś w raju i przesuwasz się w nim po to, by robić miejsce drugiemu człowiekowi i kolejnym pokoleniom. Dominujące w przestrzeni spektaklu ławki stają się symbolem, który pozostanie dla następnych pokoleń. Tych, którzy przyjdą po nas. Terapeutyczna moc sztuki Jerzego Zonia w minimalistycznej oprawie pełna wysmakowanej muzyki niesie ze sobą spokój i wzruszenie.

Mądry, przejmujący, wzruszający spektakl. Wielkie brawa dla Jerzego Zonia i wszystkich Współtwórców. Dawno nie widziałem przedstawienia tak integralnego i tak poruszającego – recenzuje Józef "Żuk" Opalski, reżyser, teatrolog, literaturoznawca i publicysta

Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń

Ruch sceniczny, choreografia: Eryk Makohon

Kompozycja utworu „Viva la arcadia”: Michał Warmusz

Aranżacja utworu „Rezerwa”: Janusz Grzywacz

Scenografia: Marek Braun, Jerzy Zoń

Kostiumy: Joanna Łagowska-Braun, Elżbieta Kwasek

Występują:

Magdalena Dymsza, Paulina Lasyk, Grażyna Srebrny-Rosa, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Aleksander Kopański, Tomasz Łukawski, Franciszek Muła, Szymon Pater, Mieszko Syc

Czas trwania: 60 minut

Premiera: 19, 20 września 2022, Kraków

*****

Wspólnie działamy na rzecz Europy sprzyjającej integracji społecznej.

Spektakl „ARCADIA” prezentowany jest w ramach projektu Teatru KTO „Cztery odcienie teatru”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021, Program Kultura, Działanie 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki.

Teatr KTO / www.teatrkto.pl

www.facebook.com/teatrkto

Instagram: www.instagram.com/teatr_kto

Operator programu:

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,

Partnerzy:

NewSchool

Źródło:

Materiał nadesłany