W drugiej połowie lutego na deskach Teatru KTO zobaczymy spektakl „Bezimienny/Nieznany” Fundacji Gra/nice, poruszający niezwykle aktualny temat współczesnej migracji. W repertuarze nie zabraknie również komedii Krzysztofa Niedźwiedzkiego, takich jak „Stroiciel grzebieni” oraz najnowszej premiery pt. „Serena – traktat o samogłoskach” wyreżyserowanej przez Katarzynę Annę Małachowską.
Spektakl o współczesnej migracji grany tylko raz w Krakowie (18.02 o g. 19.00) w Teatrze KTO
„Bezimienny/Nieznany” opowiada o przyczynach i okolicznościach, w których bezimienni bohaterowie podejmują decyzję o opuszczeniu swoich domów. Twórcy stawiają pytania: Co pcha ludzi do porzucenia dotychczasowego życia i podjęcia wyprawy do innego kraju? Dlaczego ruszają̨ do miejsc, gdzie nie ma rodziny i przyjaciół, gdzie wszystko jest bezimienne, nieznane a przyszłość niepewna? Historie wplecione w dramaturgię spektaklu dotyczą poszukiwania bezpiecznej przystani w okrutnym świecie, w którym często trzeba poświęcić cały swój dobytek i przeszłość, aby mieć jakąkolwiek przyszłość dla siebie i najbliższych.
Spektakl jest formą wspólnej podroży z widzem, podczas której na świat wydostają się kolejne historie migrantów pozamykane w walizkach, opowiadane bez słów, przy akompaniamencie dźwięków muzyki tworzonej na żywo, za pomocą instrumentów muzycznych i przedmiotów codziennego użytku.
15, 16 i 17 lutego o godz. 19.00 krakowska publiczność będzie miała szansę powrócić na Podhale, do pierwszej historii Tadeusza i Magdy, bohaterów „Stroiciela grzebieni”. Pierwsza część komedii Krzysztofa Niedźwiedzkiego będzie doskonałym wstępem dla wszystkich, którzy 2 marca wybierają się do Teatru KTO na „Stroiciela grzebieni. Akt 2”.
19 lutego o godz. 19.00 na scenę powraca „Atrament dla leworęcznych”, będący rodzajem teatralnej zabawy, podczas której czwórka aktorów o ponadnaturalnej wyobraźni odkrywa w prozaicznych, codziennych zdarzeniach nieograniczone pokłady słownego i sytuacyjnego komizmu.
Kolejny tydzień 22 lutego o godz. 19.00 rozpoczną „Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa”, czyli uniwersalna opowieść o człowieku uwikłanym w życie pełne codziennych absurdów, nierozwiązywalnych problemów i groteskowych zdarzeń.
Następnego dnia (23 lutego o godz. 19.00) Iza Kała w doskonałym stand-upie „Początek końca” pokaże widzom na czym polega super moc, z którą łatwiej przejść każdy życiowy zakręt.
Pod koniec miesiąca w KTO szczególne miejsce zajmie teatr pozawerbalny i performance.
24 lutego o godz. 19.00 Aleksander Janicki zaprezentuje niezwykły performance audiowizualny „Black Satori”, łączący obraz z dźwiękiem i pozwalającą na dotarcie do warstw niedostępnych spekulacji intelektualnej. Instalacja Janickiego to próba wglądu w meta-rzeczywistość poza czasem, miejscem, poza Ja.
25 i 26 lutego o godz. 19.00 na scenę Jerzego Zonia powróci najnowsza premiera „Serena – traktat o samogłoskach” inspirowana baśnią H.C. Andersana pt. „Mała syrenka”, w którym tytułowa Serena (pół-kobieta, pół-ryba) przekracza wszelkie granice istnienia. Znając konsekwencje, zarówno ona jak i Książę, decydują się oddać ostatecznej miłości.
Teatr KTO
ul. Zamoyskiego 50, Kraków
Bilety: https://bilety.teatrkto.pl