EN

26.05.2021, 15:32 Wersja do druku

Kraków. "Desterrados – Ur Ex Des Machine" w Grze z Kantorem

31 maja o 18:30 w Cricotece odbędzie się pierwsza z tegorocznych projekcji "Gry z Kantorem". W ostatni poniedziałek miesiąca bezpłatnie zaprezentowany zostanie Desterrados – Ur Ex Des Machine (Wygnańcy – Ur es dex machina), jeden z najbardziej radykalnych spektakli brazylijskiego teatru Companhia Antropofágica (Kompania Antropofagiczna). 

"Gra z Kantorem" to zainaugurowany w 2018 roku cykl projekcji spektakli teatralnych najważniejszych światowych reżyserów, odwołujących się poprzez formę, treść lub ideę do twórczości Tadeusza Kantora. Każdą projekcję poprzedza krótka prelekcja na temat twórczości prezentowanego artysty w kontekście fenomenu Teatru Śmierci.

Desterrados – Ur Ex Des Machine czerpie z myśli i twórczości m.in. Kantora, Adorna, Beethovena, Brechta, Darwina, Duchampa, sztuk awangardowych i popkultury. Jego głównymi inspiracjami są jednak koncept kulturowego kanibalizmu – pochodzący z tradycji rdzennej ludności Brazylii i służący plemiennemu doskonaleniu poprzez przyswajanie cudzych cnót podczas rytualnego, wspólnego biesiadowania – oraz teatr Tadeusza Kantora.

Wygnańcy nowatorsko angażują stworzone przez reżysera mechanizmy, które wprawiają w ruch maszynę sztuki dążącą do zajęcia rzeczywistości sceny. Machina ta używa snów, marzeń i wyobraźni jako narzędzi oporu wobec zdegradowanej natury rzeczywistości.

Projekcja zostanie uzupełniona o prelekcję i komentarz krytyczki teatralnej, dr Uniwersytetu Jagiellońskiego Anny Róży Burzyńskiej oraz Michała Kobiałki dziekana i profesora teatrologii w Department of Theatre Arts & Dance na Uniwersytecie w Minnesocie w USA.

31 maja, godz. 18.30, wstęp wolny

Reż. Thiago Reis Vasconcelos, Companhia Antropofágica
Tłumaczenie spektaklu: Gabriel Borowski

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne