Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na czytanie performatywne jednoaktówki hiszpańskiego dramaturga Francisco Nievy Dobrze jest nie mieć głowy, w przekładzie Kamili Łapickiej, z udziałem młodych aktorów z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie - Pauliny Gajewskiej, Kamila Żebrowskiego i Mateusza Kurciusa, pod opieką reżyserską Anny Skuratowicz.
Dobrze jest nie mieć głowy (Es bueno no tener cabeza), to opowieść o dwóch alchemikach, Romulusie i Anteuszu, którzy poszukują kamienia filozoficznego w średniowiecznym laboratorium. Autor tekstu polemizuje z koncepcją poznania rozumowego, sugerując, że w braku zdrowego rozsądku można znaleźć wyzwolenie. Dzieło Nievy z 1971 roku, które hiszpańska cenzura określiła jako „nieakceptowalne”, „niemożliwe” i „niewystawialne”, łączy w swojej kompozycji tony groteskowe i poetyckie, odzwierciedla złożoność ludzkiej kondycji i chęć poszukiwania sensu w absurdalnym świecie.
Wydarzenie organizowane jest przy okazji wystawy „Francisco Nieva: człowiek teatru totalnego” prezentowanej w sali wystawienniczej Instytutu Cervantesa w Krakowie do 7 marca b.r.
Francisco Nieva (1924-2016) hiszpański dramaturg, scenograf i kostiumolog. W swoim „wściekle" antyrealistycznym zamyśle, łączył to, co popularne, z tym, co innowacyjne, sprawiając, że tekst i spektakl stawały się przestrzenią absolutnej wolności. Jeśli Almodóvar jest dla hiszpańskiego kina paradygmatem oryginalności, awangardy i wolności, to Francisco Nieva jest nim dla hiszpańskiego teatru ostatnich sześćdziesięciu lat.
Środa, 26 lutego, 18:00
Instytut Cervantesa w Krakowie
Kanonicza 12
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Czytanie w jęz. polskim, z napisami w jęz. hiszpańskim.
Link do wydarzenia na Facebooku: Czytanie performatywne: "Dobrze jest nie mieć głowy", jednoaktówka Francisca Nievy | Facebook