EN

4.09.2020, 13:35 Wersja do druku

Kraków. Człowiek, który był jak Polska. Teatr Nowy Proxima o Kaziku

Teatr Nowy Proxima zacznie jesienny sezon z podwójnym przytupem. Już w ten weekend premiera sztuki "Kazik, ja tylko żartowałem" o Kaziku Staszewskim oraz otwarcie Sceny Berlin, miejsca nieograniczonej wolności artystycznej.

Będzie szczerze, wulgarnie i z kultową muzyką w tle. Tekst o Kaziku – człowieku, który był jak Polska – powstał specjalnie na zamówienie Teatru Nowego Proxima. – O legendzie zespołu Kult opowiadamy oczami kolegi Kazika. To podróż do lat 80. i 90., opowieść o legendach muzyki rozrywkowej, polskiej transformacji, Wałęsie i Solidarności. Dla wielu obywateli i obywatelek był to czas rozczarowania demokracją i drastyczną polityką ekonomiczną Balcerowicza, co w konsekwencji doprowadziło do zwycięstwa i powrotu „postkomunistów” – mówi Piotr Sieklucki, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Nowego Proxima. Dramat „Kazik, ja tylko żartowałem” wyszedł spod pióra Ziemowita Szczerka.

Scena Berlin

Za oprawę muzyczną posłużą piosenki legendarnej grupy „Kult” wykonane na żywo przez bohaterów spektaklu: Katarzynę Chlebny i Piotra Siekluckiego.

W dniu pierwszej jesiennej premiery przy Krakowskiej 41 bramy otworzy Scena Berlin, piwnica kulturalna oraz, jak zaznacza dyrektor Sieklucki, przestrzeń nieskrępowanej wolności artystycznej. – Oddajemy do dyspozycji salę teatralną na 70 miejsc (z naszymi starymi fotelami z ul. Gazowej), przestrzeń wystawienniczą oraz salę bankietową. We wrześniowym programie Sceny Berlin aż cztery premiery: Jedyna Rewia Drag Queen, przedpremierowy pokaz piosenek Kurta Cobaina w wykonaniu Dominika Rybiałka, premiera Teatru OdRuchu „Po drugiej stronie Wisły” w reżyserii Michała Miszy Czornego i Moniki Szydłowieckiej oraz spektakl Impro Krk.

Sala bankietowa

W pierwszym okresie działalności Scena Berlin będzie czynna w piątki i soboty od godz. 18. Wieczorem odbywać się tutaj będą przedstawienia, a komu będzie mało – do godzin porannych ma działać sala bankietowa.

Premiera spektaklu „Kazik, ja tylko żartowałem” dziś (piątek) o godz. 19.15 w Teatrze Nowym Proxima (Krakowska 41). Kolejne spektakle w sobotę i w niedzielę o tej samej porze. Otwarcie Sceny Berlin tuż po dzisiejszej premierze. Repertuar i bilety na stronie teatrnowy.com.pl.

Tytuł oryginalny

Człowiek, który był jak Polska. Teatr Nowy Proxima o Kaziku

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.