EN

4.12.2020, 09:58 Wersja do druku

Kraków. „Cud mniemamy…” z Teatru Słowackiego premierowo na Boskiej Komedii

fot. Bartek Barczyk

"Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" to opera komiczna we dwóch aktach oryginalnie przez Wojciecha Bogusławskiego napisana z muzyką Jana Stefaniego, a właściwie singspiel, czyli śpiewogra inspirowana Mozartem i jego „Uprowadzeniem z Seraju” i „Czarodziejskim fletem”.

Wystawiona po raz pierwszy w 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie, od tego momentu pojawia się regularnie na polskich scenach i w repertuarze opery narodowej,  a przez Leona Schillera okrzyknięta została pierwszą operą narodową. Narodowość tego dzieła opiera się na próbie uchwycenia wiejskiego krajobrazu, na wesołych i rubasznych scenach gdzie Krakowiacy, śpiewając uprawiają ziemie i śpiewając biją się za nią. Miłość, intrygi, konflikt klanów, śpiew i taniec. Brzmi to prawie jak scenariusz na musical country albo polskie West Side Story. Bliższy nam aniżeli wydaje się na pierwszy rzut oka.

Premiera 12 grudnia online

Reżyseria: Cezary Tomaszewski
Adaptacja i dramaturgia: Iga Gańczarczyk, Daria Kubisiak
Aranżacje: Tomasz Leszczyński
Przygotowanie wokalne: Mira Smrek
Scenografia i kostiumy: Bracia (Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży)
Choreografia: Barbara Olech
Reżyseria światła: Jędrzej Jęcikowski
Inspicjent: Anna Wójcicka
Producent: Bartosz Jelonek

Obsada:

Mateusz Bieryt, Lidia Bogaczówna, Ewelina Cassette, Dorota Godzic, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Oskar Malinowski (gościnnie), Dominik Stroka, Alina Szczegielniak, Rafał Szumera, Tomasz Wysocki, Bożena Zawiślak-Dolny (gościnnie), Katarzyna Zawiślak-Dolny


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne