EN

19.07.2024, 16:36 Wersja do druku

Kraków. Cricoteka świętuje 10-lecie obecności na Podgórzu

We wrześniu 2024 mija 10 lat od przeprowadzki Cricoteki z ulic Kanoniczej i Szczepańskiej na ulicę Nadwiślańską w krakowskim Podgórzu.

fot. Jan Brożek / mat. Cricoteki

Nowa siedziba została zaprojektowana, aby prezentować sztukę Tadeusza Kantora, a równolegle być miejscem dla działalności teatralnej, muzycznej, tanecznej i performatywnej. Funkcjonalności budynku pozwoliły zredefiniować i znacząco poszerzyć program instytucji, który zyskał na interdyscyplinarności oraz zaczął być kierowany do wszystkich grup wiekowych, także do osób ze specjalnymi potrzebami.

Jubileusz oddania do użytku w 2014 roku nowego budynku Cricoteki - uznanego już za współczesną ikonę Krakowa - świętujemy cyklem specjalnie zaprojektowanych wydarzeń, rozpisanych na cały 2024 rok. Na najważniejsze z nich zapraszamy od 12 do 15 września – w rocznicę otwarcia budynku.

Program 12-15 września:

Centrum obchodów, zaplanowanych na 12–15 września 2024 roku, będzie debata poświęcona Cricotece i jej budynkowi, do której zaprosiliśmy m.in. grono specjalistów z dziedzin architektury i urbanistyki, by wspólnie porozmawiać o tym, jak pojawienie się nad brzegiem Wisły Cricoteki zmieniło otoczenie, jak wpłynęło na rozwój Krakowa, dzielnicy i wspólnotę mieszkańców. Odbędzie się ona 12 września, dokładnie w 10. rocznicę uroczystego otwarcia budynku.

Na kolejne dni zaplanowaliśmy wiele wydarzeń plenerowych zarówno na placu Cricoteki od strony Wisły, jak i wewnątrz budynku, m.in.: specjalne oprowadzania po budynku i wystawach oraz zniżki na wystawy, publikacje i gadżety.

14 września zapraszamy na plac Cricoteki na „Szycie potwora” - wydarzenie promujące wydanie naszej nowej publikacji„Tadeusz Kantor. Kostiumy”, czyli katalogu zbiorów kostiumów. Wieczorem koncert z cyklu „Nowe Polifonie” - wystąpią Reiko Yamada i Artur Majewski.

15 września odbędzie się piąty, ostatni już z cyklu tegorocznychPikników niemożliwych - niedzielnych spotkań przy śniadaniowym stole, wypełnionych plenerowymi wydarzeniami skierowanymi do dzieci, młodzieży i dorosłych: warsztatami, spacerami, koncertami i działaniami sąsiedzkimi, które ożywiają przestrzeń i zachęcają do miejskiego relaksu.

V Piknik niemożliwy zakończymy spektaklem "Still Standing" - działaniem performatywnym, w którym ciało traktowane jest jako żywa rzeźba powstająca w relacji do miejsca.

Od 12 do 15 września będziemy mogli usłyszeć też jedną z instalacji dźwiękowych, skomponowanych specjalnie dla budynku Cricoteki w ramach projektu REZONANSE. Na czas wakacji budynek Cricoteki zamienił się w wielkie pudło rezonansowe, do którego wnętrza można wejść, by przekonać się, jak dźwięki wpływają na kształtowanie przestrzeni wokół nas. Od lipca do września realizowane są muzyczne interwencje w windzie, na klatce schodowej, w sali wystaw i archiwum, zaprojektowane dla budynku przez uznane polskie kompozytorki oraz kompozytora muzyki nowej.

Zapraszamy do świętowania z nami 10-lecia Cricoteki na Podgórzu!

Partnerzy jubileuszu: Narodowy Instytut Kultury i Urbanistyki, Instytut Architektury, Gazeta Wyborcza, Architektura i Biznes

Patronat medialny jubileuszu: Gazeta Wyborcza, Radio 357, Radio Kraków i TVP3 Kraków

Działania w ramach "Cricoteka 10 na 10" mają charakter otwarty.

Bilety na wystawy w cenie: 20 zł normalny / 10 zł ulgowy; w środy wstęp bezpłatny.

Źródło:

Materiał nadesłany