Debata poświęcona Cricotece – Muzeum Tadeusza Kantora – będzie głównym punktem zaplanowanych na wrzesień obchodów 10-lecia działalności instytucji w krakowskim Podgórzu. Wydarzenie ma być okazją do przyjrzenia się jej roli w mieście i regionie.
We wrześniu mija 10 lat od przeprowadzki Cricoteki z ul. Kanoniczej i Szczepańskiej w centrum Krakowa do nowej siedziby przy ul. Nadwiślańskiej w Podgórzu. O tym, jak pojawienie się instytucji w tym miejscu zmieniło jej otoczenie, a także jak wpłynęło na rozwój dzielnicy i mieszkańców, będą rozmawiać architekci i urbaniści podczas debaty zaplanowanej na 12 września.
Instytucja zapowiedziała, że w ramach organizowanych we wrześniu obchodów odbędzie się także koncert z cyklu "Nowe Polifonie", promocja książki "Tadeusz Kantor. Kostiumy" oraz całodzienny piknik. Wydarzenie potrwa do 15 września.
Otwarta w 2014 r. siedziba instytucji jest połączeniem dwóch budynków – zabytkowej elektrowni i zbudowanej wokół niej nowej konstrukcji. Projekt architektoniczny nowej bryły nawiązuje do rysunku Tadeusza Kantora "Człowiek ze stołem". Ma ona przypominać stół i odwoływać się do pomysłów Tadeusza Kantora: opakowania, ambalażu, pomników architektury niemożliwej. W budynku dawnej elektrowni znajdują się biura, archiwum oraz sala teatralna, nowa część jest przeznaczona na wystawy i edukację.
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka" jest instytucją kultury województwa małopolskiego. Pełni jednocześnie funkcję muzeum, archiwum, ośrodka badań, galerii sztuki współczesnej oraz miejsca wydarzeń kulturalnych.