EN

15.04.2021, 10:23 Wersja do druku

Kraków. „Cinema” – teatralne stare kino w Teatrze KTO

W najbliższą sobotę, 17 kwietnia, Teatr KTO zaprasza do teatralnego starego kina na filmową wersję spektaklu „CINEMA”.

Minie niedługo 30 lat od momentu zakończenia pracy nad tą niezwykłą inscenizacją, wg koncepcji Zbigniewa Szumskiego (z jego scenografią i pomysłami muzycznymi), w reżyserii Adolfa Weltschka. Spektakl zrealizowany na dużej scenie Teatru im. Cypriana Norwida, prezentowany był jeleniogórskiej publiczności przez dwa sezony.

W Teatrze KTO wystawiony został na początku 1993 roku pod tytułem „Cinema - pastisz” i to właśnie z tym tytułem Teatr KTO, w dwa miesiące po premierze, wyruszył w pierwszą teatralną podróż poza europejski kontynent - na FIA International Festival of the Arts w San José (Kostaryka). Tak po festiwalowych prezentacjach pisał w "La Nation" Andreas Saenz:
„Spektakl jest prawdziwym wyczynem konceptualnym, muzyczną syntezą teorii montażu filmowego, przedstawioną z niezwykłym tempem i wyczuciem rytmu. Tłumnie zgromadzeni widzowie uczestniczyli w znakomitej zabawie nagradzając artystów długotrwałą owacją na stojąco”

Fot. mat. teatru

Muzyczne tło „Cinemy” stanowiła kompilacja najsłynniejszych filmowych kompozycji m. in. z „Piosenki deszczowej” czy „Amerykanina w Paryżu”, a przedstawienie pełne było odniesień do filmowych figur i symboli. 

Pretekstem do przełożenia spektaklu teatralnego, czerpiącego z filmowych inspiracji, na język filmu, był jubileusz 100-lecia kina. 

W 1995 roku dwaj znakomici filmowcy reżyser Jerzy Ridan i operator Andrzej Jeziorek zabrali zespół w fascynującą przygodę z pogranicza teatralnego i filmowego świata. Zdjęcia kręcone były m.in. w legendarnych stylowych wnętrzach kawiarni Jama Michalika, w Teatrze Bagatela oraz w ogromnej, nieistniejącej już studenckiej kuchni w podziemiach głównego budynku AGH. Muzykę do filmu skomponował Józef Rychlik. 

„CINEMA” - film inspirowany spektaklem Teatru KTO „Cinema - pastisz” zdobył Nagrodę Publiczności na festiwalu w Berkeley (USA)

Czas i miejsce emisji: 17 kwietnia / sobota / godz. 18.00 - 23.59/ kanał Teatru KTO na YouTube

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne