EN

26.06.2024, 16:55 Wersja do druku

Kraków. Błędy sztucznej inteligencji tematem projektu „Sen maszyny” w Teatrze Słowackiego

Halucynacje AI, czyli błędy generowane przez sztuczną inteligencję w odpowiedzi na zadawane jej pytania, są tematem projektu kolektywu Noviki pt. „Sen maszyny”, który został zrealizowany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

fot. mat. teatru

Punktem wyjścia dla projektu "Sen maszyny" Katarzyny Nestorowicz i Marcina Nowickiego z kolektywu Noviki stały się halucynacje AI. Jak wyjaśniają artyści, to zjawisko, które polega na generowaniu przez algorytmy odpowiedzi niemających podstaw w danych, które mogą przybierać różne formy - np. odniesień do nieistniejących książek realnych autorów, surrealistycznych obrazów albo wymyślonych zdarzeń. Twórcy przyglądają się temu zjawisku, porównując je do snu.

"Sen maszyny jest błędem. Według twórców zachodzi on wtedy, kiedy sztuczna inteligencja nie potrafi odpowiedzieć na pytanie. Okazuje się wtedy – i to jest niesamowite – że ona zaczyna fantazjować, czyli zaczyna mieć halucynacjesny. To przestrzeń, która ociera się o prawdziwą sztukę" - powiedział dyrektor Teatru Słowackiego Krzysztof Głuchowski podczas spotkania dla mediów związanego z otwarciem wystawy. "Jesteśmy świadkami czegoś, co zaczyna być nie tylko wykorzystywaniem sztucznej inteligencji, ale potraktowaniem sztucznej inteligencji jako partnera" - podkreślił.

Na projekt "Sen maszyny" złożyła się multimedialna wystawa prezentująca esej filmowy o sztucznej inteligencji z udziałem aktorów Teatru Słowackiego a także działanie w przestrzeni miejskiej - ogród Teatru im. Juliusza Słowackiego (plac Świętego Ducha 4) w ramach projektu zostanie zrewitalizowany przez krakowskich architektów zieleni według koncepcji artystów i AI. Łącząc technologię i naturę artyści chcieli zadać pytania o ich relacje i wzajemne przenikanie się.

"To połączenie różnych elementów, które może skłonić do refleksji na temat tego, czym dzisiaj jest dla nas technologia, jak na nas wpływa, jaką perspektywę tworzy. Staraliśmy się pokazać, że te środowiska, które często były stawiane przeciwko sobie, w dzisiejszych czasach tworzą jedną spójną całość, tak że technologia, człowiek i natura łączą się w jakiejś nierozerwalnej więzi" - powiedział podczas prezentacji projektu Marcin Nowicki.

Esej filmowy w przestrzeni wystawienniczej MOS Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz ogród przy gmachu Teatru Słowackiego będą dostępne codziennie od 28 czerwca do 31 sierpnia 2024 r. w godz. 10-21.

Źródło:

PAP

Autor:

Julia Kalęba