EN

7.07.2022, 15:51 Wersja do druku

Kraków. Komedia-balet tematem 23. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Balet-komedia będzie głównym tematem 23. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który rozpocznie się w Krakowie 16 lipca i potrwa dwa tygodnie. Publiczność obejrzy spektakle m.in. na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Rynku Głównym, w Ogrodzie Botanicznym UJ.

fot. mat. teatru

„Tegoroczny festiwal skupi się na temacie komedii–baletu, a więc formie łączącej dworskie widowiska, komedię i taniec” – zapowiedziała na czwartkowej konferencji prasowej, dyrektor artystyczny festiwalu Romana Agnel.

Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak powiedziała m.in., że Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” jest „unikatowy w skali kraju i świata”. To - jak mówiła - wydarzenie dla mistrzów i wielbicieli tańca oraz każdego, kto chce się takich tańców nauczyć, ponieważ w programie nie brakuje warsztatów. Na czas festiwalu do Krakowa przyjeżdżają także badacze, zajmujący się tą formą tańca.

23. Festiwal Tańców Dworskich zainauguruje przedstawienie „Szachy” według Jana Kochanowskiego - 16 lipca - w wykonaniu Baletu Cracovia Danza, na scenie na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Według zapowiedzi, spektakl rozgrywający się na „szachownicy” łączy w sobie poezję Jana Kochanowskiego, pantomimę i tańce renesansowe. Na scenie ożyją figury szachowe, a publiczność obejrzy „bitwę” o rękę księżniczki.

Tydzień później, 23 lipca, na Rynku Głównym wystawiony zostanie najnowszy spektakl Baletu Cracovia Danza i Trupy Komedianty „Pan Molier prosi do tańca”. Przedstawienie powstało z okazji 400. urodzin Moliera. Wieczór zakończy wspólne z publicznością odtańczenie poloneza, które poprowadzi Romana Agnel.

Organizatorzy planują kontynuację cyklu festiwalowego „Kraków tańcem malowany”. W programie znajdą się dwa nowe pokazy opowiadające tańcem o zabytkach i dziełach sztuki Krakowa. Będą to „Magiczne ogrody”, spektakl, zaprezentowany w Ogrodzie Botanicznym UJ 27 lipca, oraz „La Fortuna. Dama z łasiczką” - 29 lipca - w Muzeum Książąt Czartoryskich.

Festiwalowi – w dniach 18-22 lipca – towarzyszyć będą warsztaty tańców dworskich „Kraków tańczy”, które poprowadzą mistrzowie tańca: Marie-Claire Bar Le Corre (francuski taniec renesansowy), Pierre-François Dolle (taniec barokowy) oraz Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Zaplanowany został także kurs mistrzowski (masterclass) tańca barokowego dla uczniów państwowych szkół baletowych.

Od 18 lipca odbywać się także będą czterodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży „Kraków tańczy pod Wawelem. Wstęp na te półtoragodzinne zajęcia na stadionie przy placu na Groblach jest bezpłatny, ale uczestnictwo wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie internetowej festiwalu.

Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza odbywa się od 2000 r. Ubiegłoroczny nawiązywał do początków baletu zawodowego w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Balet Cracovia Danza.

Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

PAP