EN
19.08.2022, 12:50 Wersja do druku

Kraków. „Bajkowy kraj” – bohaterowie ukraińskiej mitologii i bajek w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa

24 sierpnia Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. Z tej okazji Teatr Łaźnia Nowa i Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii przygotowały wydarzenie pt. „Bajkowy kraj”, podczas którego najmłodsi uczestnicy Bulwar[t]u Sztuki będą mogli poznać bohaterów ukraińskiej mitologii i bajek. Gościnią spotkania będzie Inesa Dolenyk, poetka, pisarka, autorka książek dla dzieci. Członkini Krajowego Związku Pisarzy Ukrainy, która przyjechała do Krakowa wiosną tego roku i razem ze swoim mężem – Wolodymirem Stetsiukiem zamieszkała w Domu Utopii.

„Podczas spotkania posłuchamy historii, o miłości, przyjaźni i nadziei, które dają siłę dzieciom i dorosłym pod każdą szerokością geograficzną” – mówią organizatorzy wydarzenia.
Uczestnicy spotkania, które rozpocznie się o godz. 17.00 w Ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa. otrzymają słoneczniki ofiarowane specjalnie na tę okazję przez Fundację Aeris Futuro i będą mogli spróbować ukraińskich słodyczy. Zachęcamy również mieszkańców Krakowa do przyniesienia słodyczy, które zostaną przekazane do Centrum Wielokulturowego w Krakowie wspierającego osoby, które musiały opuścić swoje domy z powodu wojny w Ukrainie.

– Z myślą o najmłodszych uczestnikach naszego spotkania przygotowaliśmy również zabawę – mówi Inesa Dolenyk. – W Ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa zostaną ukryte słoiczki z imionami bohaterów mitologii i bajek. Dzieci będą musiały te słoiczki odszukać, a później wspólnie odczytamy historie odnalezionych postaci.

Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim i będzie tłumaczone na język polski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.
Wydarzenie odbędzie się w ramach programu „Kraków Wspólnie - Lato w mieście”.

Więcej informacji: laznianowa.pl i domutopii.pl

Poza tym w programie Bulwar[t]u Sztuki m.in.:

19 sierpnia, godz. 20.30 – spotkanie literackie „Widok z dachu świata”, którego gościnią będzie Agnieszka Taborska, pisarka, romanistka, znawczyni surrealizmu, autorka książki „Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć”.
19 i 20 sierpnia, godz. 18.00 – Spektakl „Tajemniczy ogród” w reż. Tomasza Fryzła
20 sierpnia, godz. 11.30 – Koncert Głębokiego Słuchania „Śpiew traw – Łąki Nowohuckie”
21 sierpnia, godz. 18.00 – Koncert zespołu Chvost
26 sierpnia, godz.: 18:00 – spektakl „Kreszany” w reżyserii Oleny Apczel
27 sierpnia, godz. 18.00 – Spotkanie pt. „Archipelag audiosfery Nowej Huty”, którego tematem będzie m.in. ekologia akustyczna i idea stworzenia pierwszego Ogrodu Ciszy w Krakowie. Wydarzenie jest częścią cyklu Koncertów Głębokiego Słuchania, podczas których – za pomocą specjalnych mikrofonów i słuchawek – uczestnicy poznawali dźwiękowy pejzaż Nowej Huty, w tym m.in. Placu Centralnego, kopca Wandy oraz Nowohuckich łąk i Zalewu.  

Cały program i wejściówki na Bulwar[t] Sztuki: laznianowa.pl

Źródło:

Materiał nadesłany