EN

21.06.2021, 10:10 Wersja do druku

Kraków. Arie oper świata

Jednym z wydarzeń wieńczących sezon artystyczny 2020/2021 w Operze Krakowskiej będzie koncert „Arie Oper Świata”. W programie znajdą się słynne arie, duety i ustępy baletowe z najbardziej cenionych tytułów polskiego oraz światowego repertuaru operowego. Koncert w wykonaniu Solistów: Moniki Korybalskiej, Katarzyny Oleś-Blachy i Tomasza Kuka oraz Orkiestry, Chóru i Baletu Opery Krakowskiej z gościnnym udziałem Artura Rucińskiego będzie można zobaczyć 25 czerwcao g. 20.00 w siedzibie Opery.

fot. Ryszard Kornecki

Coroczny cykl letnich koncertów „Arie Oper Świata” cieszy się niezmiennym powodzeniem wśród krakowskiej publiczności, a to za sprawą atrakcyjnego programu w wykonaniu uznanych artystów. Oprócz Solistów Opery Krakowskiej biorą w nim udział także polscy śpiewacy o międzynarodowej renomie; w poprzednich edycjach można było usłyszeć m.in. Małgorzatę Walewską, Mariusza Kwietnia, Piotra Beczałę czy Aleksandrę Kurzak.

W tegorocznym koncercie wystąpi Artur Ruciński, światowej sławy baryton przeżywający obecnie rozkwit kariery na najsłynniejszych operowych scenach – śpiewa m.in. w mediolańskim Teatro alla Scala, londyńskim Covent Garden, Opéra Bastille w Paryżu, Teatro Real w Madrycie, San Francisco Opera czy Deutsche Oper Berlin. Jest on dobrze znany także krakowskiej publiczności – na deskach Opery Krakowskiej kreował już m.in. partię Księcia Jeleckiego w „Damie pikowej” (2008), Lorda Ashtona w „Łucji z Lammermoor” (2008/09) czy księdza Grandier w „Diabłach z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego (2008).

Podczas koncertu usłyszymy również Solistów Opery Krakowskiej – Monikę Korybalską oraz nominowanych niedawno do Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury Katarzynę Oleś-Blachę i Tomasza Kuka. Towarzyszyć im będą Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej. W programie nie zabraknie dobrze znanych publiczności fragmentów z operowych arcydzieł V. Belliniego, G. Donizettiego, G. Verdiego, P. Czajkowskiego czy G. Bizeta. Szczególne miejsce w repertuarze zajmą ustępy z dzieł wybitnych twórców polskiej sztuki operowej – Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego. Będą to m.in. aria Stefana (słynna „Aria z kurantem”) i Mazur ze „Strasznego dworu” czy Tańce góralskie z „Manru” – jedynego dzieła scenicznego Paderewskiego i jedynej polskiej opery, która do tej pory została wystawiona w nowojorskiej Metropolitan Opera.

Współorganizatorem koncertu jest dziennik „Rzeczpospolita”, świętujący 100-lecie istnienia. Pismo powstało w 1920 r. z inspiracji genialnego pianisty i kompozytora, Ignacego Jana Paderewskiego.
W programie nie mogło więc zabraknąć utworów ojca niepodległości i założyciela „Rzeczpospolitej”.

„Arie Oper Świata”, 25 czerwca, g. 20.00, Opera Krakowska (Duża Scena)

Obsada
Artur Ruciński

Monika Korybalska

Katarzyna Oleś-Blacha

Tomasz Kuk

Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej

Dyrygent: Tomasz Tokarczyk

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Opery: www.opera.krakow.pl

Źródło:

Materiał nadesłany