EN

3.09.2020, 12:24 Wersja do druku

Kraków. Telewizyjna odsłona 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Inne aktualności

Siedem różnorodnych odcinków filmowych, w wykonaniu Baletu Cracovia Danza i krakowskich artystów, pokaże tańcem piękno Krakowa i jego zabytków. Tak właśnie będzie wyglądała telewizyjna odsłona 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. 

Tancerze, naukowcy i muzycy zabiorą widzów w podróż po średniowiecznym, renesansowym i barokowym Krakowie.

Cykl zainauguruje streaming spektaklu Szachy z Zamku Królewskiego na Wawelu. Będzie można go zobaczyć już 5 września o godzinie 18na stronach internetowych TVP3 Kraków oraz Radia Kraków. Następnego dnia spektakl wyemitowany zostanie również na antenie TVP3 Kraków o godzinie 17.40. Artyści przeniosą widzów w świat renesansowych potyczek o rękę księżniczki oraz spektakularnych pojedynków szachowych. Scena stanie się wielką szachownicą, na której tancerze w niezwykłych, fantazyjnych kostiumach, odtworzą jako figury szachowe emocjonującą rozgrywkę, mistrzowsko opisaną w poemacie Jana Kochanowskiego.

fot. Ilja van de Pavert

Od 12 wrześniaprzez trzy kolejne soboty i niedziele, zobaczyć będzie można cykl Kraków tańcem malowany nawiązujący do przeszłości naszego miasta, które miało wielki wspływ na rozwój polskiej kultury i sztuki. Odcinki przygotowane przez Cracovia Danza Film Studio emitowane będą na antenie TVP3 Kraków o godz. 19.30, w wieczornym paśmie telewizyjnym: Krakowska panorama kultury.

Historie, które składają się na cykl Kraków tańcem malowany – Wokół Wita StwoszaPan Twardowski, igraszki w BarbakanieBassa danza z MadonnamiMaszkary krakowskieOd Acana do Waćpana i Wawelskie baletto – zostaną opowiedziane tańcem z danej epoki. Nie zabraknie w tych opowieściach zrekonstruowanych choreografii, których zapis pochodzi z traktatów przechowywanych w europejskich bibliotekach. Każda z tych historii, pełna kostiumów z tamtych czasów, będzie wyjątkowa, skrojona z innej materii. Oprócz tańca, prezentowane będą słynne dzieła sztuki, w świat których wprowadzą naukowcy i artyści

Przez meandry dawnego Krakowa ujętego w cyklu Kraków tańcem malowany przeprowadzą widzów m.in.: Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa; Jan Polewka, scenograf, reżyser teatralny; dr hab. Marek Walczak, prof. UJ, Instytut Historii Sztuki; dr Agata Wolska, autorka książki Zagrabiony, odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do KrakowaLeszek Rembowski, choreograf, specjalista od rekonstrukcji dawnego tańca polskiego; czy Anna Śliwa, skrzypaczka, specjalistka od muzyki dawnej. Rozmowy z nimi prowadzić będzie Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza.

5 września – Szachy, streaming na stronach: krakow.tvp.pl, radiokrakow.pl

6 września – Szachy

12 września – Wokół Wita Stwosza

13 września – Pan Twardowski, igraszki w Barbakanie

19 września – Bassa danza z Madonnami

20 września – Maszkary krakowskie

26 września – Od Acana do Waćpana

27 września – Wawelskie baletto

Szczegóły: www.cracoviadanza.pl

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne