EN

16.07.2020, 17:48 Wersja do druku

Kraków. 21. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" - od niedzieli

fot. Ilja van de Pavert

Podróż po Krakowie średniowiecza, renesansu i baroku będzie motywem przewodnim 21. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza", który potrwa od niedzieli do 26 lipca. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa artyści będą tańczyć na ulicach, placach i dziedzińcach.

"Program festiwalu składa się z naszych spektakli, które od lat są w repertuarze baletu +Cracovia Danza+. Będziemy malować tańcem Kraków, będziemy opowiadać o zabytkach miasta i o obiektach z różnych muzeów" - mówiła dyrektor artystyczna Festiwalu Romana Agnel.

W niedzielę 19 lipca na Rynku Głównym zaprezentowany zostanie pokaz "Wokół Wita Stwosza". Podczas festiwalu publiczność zobaczy także spektakle "Pan Twardowski. Igraszki w Barbakanie", "Bassa Danza z madonnami", "Od Acana do Waćpana", "Krakowskie maszkary".

Tancerze wystąpią m.in. na Rynku, w Barbakanie, na dziedzińcu Pałacu Erazma Ciołka i na dziedzińcu Wawelu. Występy będą rejestrowane przez TVP3 Kraków. "Jesteśmy zespołem, który potrafi tańcem opowiadać o różnych czasach, miejscach, zabytkach, o legendach i sekretach Krakowa" - dodała Agnel.

Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak mówiła, że Kraków jest miastem dziedzictwa i Festiwal Tańców Dworskich doskonale się wpisuje w miejską przestrzeń. "Ma nadzieję, że na nowo będziemy odkrywać zabytki i różne miejsca w odsłonach tanecznych" - powiedziała. Podkreśliła, że program tegorocznego festiwalu jest oparty na współpracy krakowskich instytucji, zespołów i artystów.

Online i na żywo odbędą się warsztaty "Kraków tańczy!". Od 27 do 31 lipca swoje wirtualne klasy otworzą Marie-Claire Bar Le Corre (francuski taniec renesansowy), Marta Baranowska (włoski taniec renesansowy), Ana Yepes (dawny taniec hiszpański), Alaknanda (indyjski taniec Kathak), Nikoleta Giankaki (dawny taniec grecki), Pierre-Franois Dolle (barokowy taniec francuski) i Leszek Rembowski (dawny taniec polski).

Od 28 do 30 lipca na stadionie przy pl. Na Groblach odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży, która pozna tańce greckie, francuskie, hiszpańskie. Warsztaty są otwarte, ale wymagają wcześniejszej internetowej rejestracji.

Organizatorem festiwalu jest Balet Cracovia Danza, a współorganizatorem Fundacja Ardente Sole.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne