EN

3.11.2020, 11:08 Wersja do druku

Kraków. „2020:Burza” z TR Warszawa w Kinie pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza do wspólnego oglądania spektaklu 2020: BURZA - na żywo ze sceny TR Warszawa. W programie wydarzenia: transmisja spektaklu na podstawie scenariusza Weroniki Murek i Grzegorza Jarzyny, spojrzenie za teatralne kulisy oraz zdalne spotkanie z twórcami.

2020: Burza to nowy spektakl Grzegorza Jarzyny, dyrektora artystycznego warszawskiego TR. Współautorką scenariusza sztuki jest Weronika Murek - autorka nagrodzonego zbioru opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina

2020: Burza odwołuje się do ponadczasowej klasyki dramatu - Burzy Williama Szekspira - a jednocześnie czerpie pełnymi garściami ze współczesności. Jej faktycznym współtwórcą jest specjalnie zaprojektowana na potrzeby spektaklu sztuczna inteligencja, magazynująca informacje po spektaklu i decydująca o jego dalszym kształcie. Każde przedstawienie 2020: Burzy będzie inne: zmianie ulegnie układ scen, charakter muzyki, oświetlenia, a efekt końcowy może być zaskoczeniem nawet dla samych twórców. 

W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Jacek Beler, Natalia Kalita, Lech Łotocki, Agnieszka Podsiadlik i Justyna Wasilewska.

Transmisję spektaklu poprzedzi wizyta za kulisami, dzięki której zgromadzeni w Kinie Pod Baranami widzowie będą mogli na własne oczy przekonać się jak wygląda TR “od kuchni”. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z twórcami

Czas trwania spektaklu: ok. 180’ (w tym przerwa 15 min)

Po przedstawieniu: transmisja spotkania z twórcami (ok. 60’)

Spektakl w języku polskim z angielskimi napisami.

BILETY:

39 zł (normalny)

36 zł (ulgowy)

TR Warszawa:

2020: BURZA (reż. Grzegorz Jarzyna)

- transmisja spektaklu

sobota, 7 listopada 2020, godz. 18.45

Kino Pod Baranami

O SPEKTAKLU:

To prosta historia: kobieta lub mężczyzna wysoko postawiona/y (lub nie), zostaje zmuszona/y do zrezygnowania ze swojej pozycji, władzy, z miasta i z kraju, w którym mieszkał/a. Wraz z synem/córką ucieka na wyspę. Spędza tam dwanaście lat. Przypadek (lub burza) sprawia, że na tę samą wyspę trafiają (lub nie) osoby z jej/jego dawnego otoczenia. Ci, którym zawdzięcza (lub nie) życie, i ci, którzy doprowadzili (bądź nie) do jej/jego upadku.

Profesor Tadeusz Sławek w książce NICowanie świata. Zdania z Szekspira pisze, że aby podjąć próbę "pomyślenia człowieka" trzeba wyciągnąć go z miejsca zwyczajowo mu przypisanego i przenieść go zupełnie gdzie indziej. W ten sposób pytania stawia i Shakespeare: ponawia akt wygnania: wygnanie z raju, wygnanie z miasta (Burza), wygnanie z życia, wygnanie z rodziny (Król Lear), wygnanie z państwa (Koriolan). Bez sytuacji "bycia wygnanym" nie można już myśleć człowieka.

Co oznacza dzisiaj: "na nowo pomyśleć człowieka", skoro jedynymi dostępnymi do tego instrumentami są narzędzia, które człowiek w swojej niedoskonałości sam stworzył, polegając na wiedzy i wyobraźni - obydwu czerpiących swoje źródło w najbardziej niedoskonałym z narzędzi: pamięci ludzkiej? Czy perspektywa ludzka jest jedyną możliwą?

Opis za TR Warszawa

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27

31-010 Kraków

12 423 07 68

www.kinopodbaranami.pl

www.e-kinopodbaranami.pl

Źródło:

Materiał nadesłany