EN
28.11.2021, 08:45 Wersja do druku

Kraj. Zimowy sezon z „żywosłowiem”

Po intensywnej pracy jesiennej, „żywosłowie.wydawnictwo” zapowiada na przełom roku całą serię nowości. Choć wszystkie odwołują się do dramatów i przedstawień, szczególnie takich, które zajmują ważne miejsce w polskiej kulturze, to dzięki swojej różnorodności z pewnością zwrócą uwagę także osób spoza środowiska teatralnego i jego okolic.

Jako pierwsze ukaże się nowe, poszerzone wydanie książki Marka Troszyńskiego, opublikowanej po raz pierwszy w roku 2001 pod tytułem Austeria „Pod Królem-Duchem”: Raptularz lat ostatnich Juliusza Słowackiego. Tom Nowa Austeria „Pod Królem-Duchem” zawiera zarówno eseje, które złożyły się na pierwszą edycję, jak i niepublikowane dotąd teksty dodane przez Autora. Ponowiona w zmienionym kontekście społecznym i kulturalnym osobista podróż Marka Troszyńskiego śladami mistycznych poszukiwań i przeczuć Juliusza Słowackiego z pewnością zaprowadzi Czytelników w nieznane dotąd rejony i skonfrontuje ich z innymi pytaniami niż dwadzieścia lat temu. Autor i wydawcy dołożyli starań, by Nowa Austeria reprezentowała wyższy poziom edytorski i graficzny niż edycja poprzednia. Oficjalna premiera tomu to nieco przewrotnie 24 grudnia – dzień imienin i urodzin Adama Mickiewicza.

Tuż po Nowym Roku, 8 stycznia 2022 planowana jest z kolei oficjalna premiera zbioru Kwartety otwockie zawierającego pięć najnowszych dramatów Tadeusza Słobodzianka. Przeznaczone – zgodnie z tytułem – na czworo wykonawców, przywołują wielkie postacie teatru dwudziestego wieku od Konstantego Stanisławskiego (w duecie z… Józefem Stalinem) po Tadeusza Kantora, Kazimierza Dejmka i Konrada Swinarskiego. Szczególnym bohaterem Kwartetów jest występujący w czterech z nich Jerzy Grotowski. Słobodzianek gra z elementami biografii lidera Teatru Laboratorium, ale zarazem obsadza go w roli trickstera pytającego o sens życia w teatrze i roli teatru w życiu. Premiera książki zbiegnie się z teatralną premierą dwóch Kwartetów na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Nieco ponad tydzień później, 17 stycznia, w drugą rocznicę śmierci Lecha Raczaka, ukaże się książka Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb. Jest to zapis wywiadu-rzeki, jaki dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy przeprowadził ze współpracującym z tą sceną przez wiele lat reżyserem i legendarnym liderem Teatru Ósmego Dnia. Rozmowa, która miała objąć całe twórcze życie Lecha Raczaka, nie została niestety dokończona i urywa się na początku stanu wojennego. Mimo to stanowi wciągającą opowieść o kształtowaniu się niezwykłej osobowości artysty i o teatrze, który współtworzył. Daje też niezwykłą okazję do wsłuchania się w spokojnie ironiczny, daleki od patosu głos współtwórcy i świadka złotej ery polskiego teatru eksperymentalnego i politycznego.

Na tradycyjny koniec okresu Bożego Narodzenia, czyli na uroczystość Matki Boskiej Gromniczej (2 lutego), „żywosłowie” proponuje refleksję nad liturgią z perspektywy przedstawienia i dramatu. Michał Masłowski, wybitny badacz polskiego romantyzmu, emerytowany profesor Sorbony, ale i katolicki diakon stały, od lat zajmuje się swoistą teoteatrologią liturgii Kościoła katolickiego, analizując Mszę świętą i inne obrzędy jako organiczne działania, symboliczne gesty i przedstawienia o swoistej dramaturgii, estetyce i skuteczności. Tom Sakramentalne akty ciała. Szkice z antropologii kulturowej liturgii podsumowuje te badania, a zarazem stanowi spotkanie z intelektualistą przejętym posoborowym duchem Kościoła otwartego, zatroskanym o świat i ludzkość, ale i wierzącym w siłę przebaczenia i miłosierdzia.

Na wiosnę zaś „żywosłowie” już szykuje kolejne publikacje we współpracy z Towarzystwem im. Ireny Solskiej. Obie organizacje przypominają też o możliwości starania się o sfinansowanie publikacji książek o teatrze i przedstawieniach ze środków Funduszu im. Marty Fik. Wszystkie osoby, które z różnych powodów nie mogą opublikować swoich prac z innych źródeł, a chciałyby je zaproponować „żywosłowiu”, prosimy o zgłoszenia na adres: towarzystwo.ireny.solskiej@gmail.com.

Źródło:

Materiał nadesłany