EN

2.11.2020, 08:55 Wersja do druku

Kraj. Zaduszkowy newsletter kulturalny

Inne aktualności

"Zaduszki" w Zaduszki, "Zardoz" jako pożegnanie Seana Connery'ego, Lady Pank śpiewa o Ameryce, a Jerzy Antczak pisze o ludziach, których ukochał. Co na początku pierwszego listopadowego tygodnia oglądamy, czego słuchamy i co czytamy - pisze Jacek Szczerba w Gazecie Wyborczej.

Co oglądać w Zaduszki? Najlepiej „Zaduszki” (1961) Tadeusza Konwickiego - w PRL-u TVP emitowała je tego dnia. Ostatnio już tego nie robi, i szkoda.

To rzecz o Wali (Ewa Krzyżewska) i Michale (Edmund Fetting). Tulą się do siebie w prowincjonalnym hoteliku, choć każde rozpamiętuje wojenne miłości: ona, komunistka – Satyra (Andrzej May), chłopca z Narodowych Sił Zbrojnych, on – dziewczyny z partyzantki: porucznika Listka (Elżbieta Czyżewska) i sanitariuszkę Katarzynę (Beata Tyszkiewicz). W hoteliku gnieździ się też cudem ocalały z Holocaustu Żyd – Goldapfel (Włodzimierz Boruński)…

Odrestaurowane cyfrowo wersja „Zaduszek” ostatecznie przekonała mnie, że Fetting wygląda w nich dokładnie jak… młody Konwicki. Dziś szczególne wrażenie robią obrazki z małomiasteczkowego życia, błoto przy przystanku autobusowym.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

"Dziewczyna obierająca rzepę", a może wizyta nad Como. Zaduszkowy newsletter kulturalny

Źródło:


Link do źródła

Autor:

Jacek Szczerba

Data publikacji oryginału:

02.11.2020 05:38

Wątki tematyczne