EN
16.02.2023, 18:38 Wersja do druku

Kraj. Wiosenna ramówka TVP. Teatr Telewizji na żywo powraca

Teatr Telewizji na żywo powraca do TVP. Pierwszym wyemitowanym w tym cyklu spektaklem będą "Barwy uczuć" w reżyserii Przemysława Stippy. To nawiązanie do spektaklu Teatru Telewizji z 1960 roku ("Barwy uczuć" w reż. Ireny Sobierajskiej), którego scenariusz i zapis telewizyjny nie zachowały się.

„Kordian” / mat. Filmu Polskiego

Tej wiosny wraca Teatr Telewizji emitowany na żywo. 13 marca w TVP 1 wyemitowany zostanie spektakl "Barwy uczuć" w reżyserii Przemysława Stippy. Scenariusz został oparty na dramatach Alfreda de Musseta oraz fragmentach zbioru "Maksym i rozważań moralnych" Francoisa de La Rochefoucalda, wydanych anonimowo w 1664 roku.

Spektakl został zainspirowany przedstawieniem Teatru Telewizji z 1960 roku ("Barwy uczuć" w reżyserii Ireny Sobierajskiej), którego scenariusz i zapis telewizyjny nie zachowały się. Premiera odbędzie się w formule teatru "na żywo", aby, jak podali organizatorzy, podkreślić powrót do przeszłości telewizyjnej sceny, kiedy z powodów technicznych nie możliwy był zapis. W spektaklu wystąpią m.in. Aleksandra Justa, Robert T. Majewski, Anna Zachciał, Marcin Korcz, Anna Szymańczyk, Mirosław Konarowski.

Powrót Teatru Telewizji w dawnej formule prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zapowiadał już w styczniu w rozmowie z PAP. Mówił wówczas, że "TVP jest ostatnią telewizją publiczną na świecie, która kultywuje ten gatunek". "Teatr Telewizji przechodzi, moim zdaniem, kryzys. W latach sześćdziesiątych, w czasach świetności Teatru Telewizji, kamera była ustawiona na scenę, ta scena była w studiu i tam na żywo odbywał się spektakl. Rzeczywiście Polacy oglądali wtedy Teatr Telewizji. Od lat dziewięćdziesiątych próbowano coraz bardziej filmowych form Teatru Telewizji i dzisiaj mamy kryzys tożsamości. Czym obecnie jest Teatr Telewizji? Jest to film zrealizowany przy mniejszym budżecie. Od przyszłego roku wracamy do korzeni" - mówił.

Propozycje nowych programów rozrywkowych w wiosennej ramówce TVP to "Love me or leave me. Kochaj albo rzuć" i "Wiesz czy nie wiesz".

"Wiesz czy nie wiesz" to teleturniej rozrywkowy, w którym, jak wyjaśnił Tomasz Kammel podczas czwartkowej konferencji prasowej w TVP, dwójka kapitanów i ich goście muszą znaleźć odpowiedź na zaskakujące pytania ze świata filmu, nauki, historii i codziennego życia. Radek Brzózka przeprowadzi i nagra kilka eksperymentów. Prowadzącym program będzie Tomasz Kammel a kapitanami drużyn Olga Szomańska i Andrzej Krzywy. Premiera 12 marca.

Show "Love me or leave me. Kochaj albo rzuć" poprowadzi Sandra Kubicka. Wyjaśniła ona, że "to pierwszy taki autorski program w Polsce, w którym pary, które są naprawdę w życiu prywatnym razem, walczą o miłość, pokazują na czym polega praca nad związkiem. Poddajemy ich próbom, które prędzej czy później stanęłyby na drodze ich związku". Program można oglądać na TVP VOD od 16 marca.

"Krucjata. Prawo serii" i "Polowanie na ćmy" to nowe seriale, które będą miały premiery wiosną. "Polowanie na ćmy" w reżyserii Michała Rogalskiego to opowieść o losach odważnych kobiet pod rosyjskim zaborem 19 marca w TVP1. W serialu wystąpią m.in. Sonia Mietielica, Monika Krzywkowska, Piotr Nerlewski i Przemysław Stippa. Stippa mówił, że grana przez niego postać jest nietuzinkowa. "To typ spod ciemnej gwiazdy tajemniczy, niejednoznaczny z historią rodzinną w tle, macher zawiadujący czarnym rynkiem ówczesnej Warszawy - handlem ludźmi" - opowiadał.

Porwania wpływowej dziennikarki telewizyjnej, jurora w talent show, bankiera oraz posłanki w serialu "Krucjata. Prawo serii" będzie można śledzić od 3 marca w TVP1. Serial wyreżyserował Łukasz Ostalski. Główną rolę gra Julian Świerżewski. Zobaczymy również m.in. Pawła Deląga, Vanessę Aleksander, Michała Czerneckiego i Maszę Wągrocką.

Najważniejsze wydarzenia sportowe transmitowane przez TVP wiosną to halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce, Eliminacje Euro 2024, Liga Mistrzów i Puchar Króla.

Wiosną w TVP INFO zostanie wyemitowany nowy cykl "W otwarte karty". Program, emitowany do tej pory w Radiowej Jedynce, będzie nadawany również w TVP INFO. Prowadząca, Małgorzata Raczyńska-Weinsberg powiedziała, że w programie zadaje trudne pytania najważniejszym osobom w państwie. Jak wyjaśniła, nie są to tylko politycy, ale też wysocy hierarchowie kościelni, bo jest wiele tematów dot. Kościoła, które zostały bez odpowiedzi, a także menagerowie ze spółek Skarbu Państwa oraz ludzie kultury.

Nowy cykl dokumentalny "Ludzie i pszczoły" to propozycja TVP Dokument. Reżyser Grzegorz Jankowski podczas konferencji powiedział, że "jest to również opowieść o ludziach, bo ci którzy opiekują się pszczołami są mega interesujący". Są wśród nich: policjant i ratownik medyczny w jednym, siostra zakonna żyjąca w zamkniętym klasztorze, naukowiec, który całkowicie poświęcił się swojej pracy, fotograf robiący zdjęcia fragmentom ubrania zmarłego przyjaciela oraz były sportowiec trenujący podnoszenie ciężarów, który zasadził dziesiątki hektarów drzew. 

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne