EN
28.03.2022, 08:33 Wersja do druku

Kraj. #TheatreWithUkraine – teatry dołączały do akcji malowania napisu ДЕТИ

Kilkanaście teatrów z całej Polski dołączyło do akcji solidarnościowej w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca). Instytucje umieszczały napis ДЕТИ (DZIECI) przed swoimi siedzibami. Akcję obserwować można było na Instagramie https://www.instagram.com/theatrewithukraine/ oraz pod hasztagiem #TheatreWithUkraine

16 marca 2022 doszło do zmasowanego ataku na Teatr Dramatyczny w Mariupolu, w którym ukrywały się setki niewinnych cywilów. Do ataku doszło, mimo że na zdjęciach satelitarnych widoczne były umieszczone na placu otaczającym teatr duże białe napisy "dzieci" w języku rosyjskim. Poprzez wierne odtwarzanie napisu ДЕТИ instytucje wyrażają solidarność z ofiarami bombardowania w Mariupolu i z wszystkimi, którzy w Ukrainie narażeni są na cierpienie i śmierć.

Chcemy wyrazić nasz ból i wściekłość, które czujemy. Chcemy, aby ten napis stał się wyrazem naszego siostrzeństwa i braterstwa z ofiarami tego barbarzyńskiego aktu – zaznaczali inicjatorzy akcji podczas odsłonięcia napisu na Placu Defilad.

Do tej pory* do akcji włączyły się: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Teatr Powszechny w Łodzi, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Żydowski w Warszawie, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr Rampa w Warszawie, Teatr Jaracza im. Stefana Jaracza w Łodzi, Krakowski Teatr Variété, Deutsches Theater Berlin, Divadlo Na zábradlí, Štátne divadlo Košice, Národní divadlo moravskoslezské, Schauspielhaus Zürich.

* 27 marca, godz. 11.40

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne