EN

28.04.2021, 11:18 Wersja do druku

Kraj. Teatry otworzą się 29 maja


Rząd przedstawił harmonogram luzowania obostrzeń. Zakłada on powrót nauki w trybie stacjonarnym, przywrócenie sportu, handlu, hoteli, a na samym końcu: restauracji i kin.


Mateusz Morawiecki: Dane dotyczące zakażeń pozwalają na decyzje o odmrożeniu gospodarki, ale optymizm musi być ostrożny. Najgorsze za nami, ale w szpitalach wciąż przebywa ok. 25 tys osób, a 3 tys osób walczy o życie na łóżkach respiratorowych.

Szef rządu dodał, że od dynamiki wskaźników epidemicznych uzależniają dalszy harmonogram działań. - Trzecia fala się przełamała, zabezpieczone są łóżka szpitalne. Do tego wyczekiwanego z dawna odmrażania musimy podejść z pokorą, bo wirus nie zniknie z dnia na dzień, a epidemia nie zachowuje się w sposób "liniowy".

Podczas gdy wicepremier Jarosław Gowin chciałby odmrożenia wszystkich sektorów gospodarki już po majówce, to resort zdrowia, a także pozostali członkowie gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego są ostrożniejsi.

Wstępny harmonogram luzowania obostrzeń:

1 maja: umożliwienie części aktywności sportowych na świeżym powietrzu (zwiększony limit z 25 obecnie do 50 osób), ale także w basenach dla grup zorganizowanych, z maksymalnym obłożeniem 50 osób.

4 maja: wraca handel detaliczny, otwarcie galerii handlowych, sklepów budowlanych i meblarskich, z limitem 1 osoby na 15 m2. Do szkół w trybie stacjonarnym wracają dzieci z klas 1-3, z obowiązkowym wietrzeniem klas podczas każdej przerwy oraz dezynfekcją sal w weekendy. Otwarcie galerii sztuki i muzeów (limit: 1 osoba na 15 m2). Taki sam limit będzie obowiązywał w kościołach. 

8 maja: otwarcie hoteli w reżimie sanitarnym (50-proc. obłożenie), z zamkniętymi strefami welness & SPA.

Tydzień później (15 maja): uruchomienie ogródków kawiarnianych i restauracyjnych, dzieci z klas 4-8 i szkół średnich: nauka w trybie hybrydowym. Wracają imprezy okolicznościowe jak komunie i wesela, z limitem 25 osób, a także wydarzenia kulturalne na zewnątrz. Nie obowiązuje już nakaz zakładania maseczek na wolnym powietrzu (warunkiem jest spadek wskaźnika zakażeń poniżej 15 na 100 tys. osób).

29 maja: Usługi gastronomiczne dopuszczone wewnątrz (obłożenie 50-proc.), z zachowaniem reżimu sanitarnego. Otwarcie krytych obiektów sportowych: siłowni i klubów fitness, a także solariów. Limit: 1 osoba na 15 m2. Powrót nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów. Otwarcie kin i teatrów (max. 50 proc. obłożenia). 

Minister zdrowia Adam Niedzielski: - Dwutygodniowe tempo luzowania obostrzeń jest potrzebne by planować kolejne kroki i wnikliwie obserwować skutki luzowanych regulacji. Jeśli będziemy widzieli utrzymanie tendencji spadkowej w kontekście zakażeń, będziemy realizować harmonogram według planu.

Szef resortu zdrowia dodał, że harmonogram jest oparty na prognozie tempa spadków zakażeń (te mają się stopniowo wygaszać). - Jest to wyznacznik stabilności tego planu, na przykład wskaźniki 5 tys zakażeń dziennie. Jest jednak pewna doza tolerancji, związana z sytuacją w szpitalnictwie. 

Tytuł oryginalny

Luzowanie obostrzeń: od 4 maja otwarte galerie handlowe. Rząd zniesie nakaz maseczek na wolnym powietrzu

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne