Rząd przedstawił harmonogram luzowania obostrzeń. Zakłada on powrót nauki w trybie stacjonarnym, przywrócenie sportu, handlu, hoteli, a na samym końcu: restauracji i kin.
Mateusz Morawiecki: Dane dotyczące zakażeń pozwalają na decyzje o odmrożeniu gospodarki, ale optymizm musi być ostrożny. Najgorsze za nami, ale w szpitalach wciąż przebywa ok. 25 tys osób, a 3 tys osób walczy o życie na łóżkach respiratorowych.
Szef rządu dodał, że od dynamiki wskaźników epidemicznych uzależniają dalszy harmonogram działań. - Trzecia fala się przełamała, zabezpieczone są łóżka szpitalne. Do tego wyczekiwanego z dawna odmrażania musimy podejść z pokorą, bo wirus nie zniknie z dnia na dzień, a epidemia nie zachowuje się w sposób "liniowy".
Podczas gdy wicepremier Jarosław Gowin chciałby odmrożenia wszystkich sektorów gospodarki już po majówce, to resort zdrowia, a także pozostali członkowie gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego są ostrożniejsi.
Wstępny harmonogram luzowania obostrzeń:
1 maja: umożliwienie części aktywności sportowych na świeżym powietrzu (zwiększony limit z 25 obecnie do 50 osób), ale także w basenach dla grup zorganizowanych, z maksymalnym obłożeniem 50 osób.
4 maja: wraca handel detaliczny, otwarcie galerii handlowych, sklepów budowlanych i meblarskich, z limitem 1 osoby na 15 m2. Do szkół w trybie stacjonarnym wracają dzieci z klas 1-3, z obowiązkowym wietrzeniem klas podczas każdej przerwy oraz dezynfekcją sal w weekendy. Otwarcie galerii sztuki i muzeów (limit: 1 osoba na 15 m2). Taki sam limit będzie obowiązywał w kościołach.
8 maja: otwarcie hoteli w reżimie sanitarnym (50-proc. obłożenie), z zamkniętymi strefami welness & SPA.
Tydzień później (15 maja): uruchomienie ogródków kawiarnianych i restauracyjnych, dzieci z klas 4-8 i szkół średnich: nauka w trybie hybrydowym. Wracają imprezy okolicznościowe jak komunie i wesela, z limitem 25 osób, a także wydarzenia kulturalne na zewnątrz. Nie obowiązuje już nakaz zakładania maseczek na wolnym powietrzu (warunkiem jest spadek wskaźnika zakażeń poniżej 15 na 100 tys. osób).
29 maja: Usługi gastronomiczne dopuszczone wewnątrz (obłożenie 50-proc.), z zachowaniem reżimu sanitarnego. Otwarcie krytych obiektów sportowych: siłowni i klubów fitness, a także solariów. Limit: 1 osoba na 15 m2. Powrót nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów. Otwarcie kin i teatrów (max. 50 proc. obłożenia).
Minister zdrowia Adam Niedzielski: - Dwutygodniowe tempo luzowania obostrzeń jest potrzebne by planować kolejne kroki i wnikliwie obserwować skutki luzowanych regulacji. Jeśli będziemy widzieli utrzymanie tendencji spadkowej w kontekście zakażeń, będziemy realizować harmonogram według planu.
Szef resortu zdrowia dodał, że harmonogram jest oparty na prognozie tempa spadków zakażeń (te mają się stopniowo wygaszać). - Jest to wyznacznik stabilności tego planu, na przykład wskaźniki 5 tys zakażeń dziennie. Jest jednak pewna doza tolerancji, związana z sytuacją w szpitalnictwie.