EN

12.05.2021, 08:08 Wersja do druku

Kraj. Takiego zatrzęsienia premier w teatrach jeszcze nie było! Na co rezerwować bilety?

Perceval, Warlikowski i Twardoch, reżyserskie debiuty Demirskiego i Szelc. Teatry nie mogły grać, więc, przygotowywały nowe spektakle. Teraz czeka nas wysyp premier - propozycji z maja i czerwca starczyłoby na pół roku.

fot. Bartek Sadowski / mat. teatru

Wydarzeniem będzie powrót na polskie sceny słynnego "4:48 Psychosis", ostatniego dramatu słynnej brytyjskiej pisarki Sarah Kane, zmarłej samobójczą śmiercią w 1999 r.

Prawie dwadzieścia lat temu sztukę tę wystawił Grzegorz Jarzyna. Nowe przedstawienie to reżyserski debiut Pawła Demirskiego. Spektakl uznanego dramatopisarza zobaczyć będzie można od 3 czerwca w Teatrze Polskim w Poznaniu. Premierę zapowiadano od dawna, to już kolejna data - jednak, zaznaczają twórcy - już ostateczna.

Długo czekała również ostatnia produkcja Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego ze Starego Teatru w Krakowie. Choć premierę online miała w sylwestra, dopiero 29 maja "Jeńczyna" - o seksualnych lękach i fantazjach - pierwszy raz zostanie pokazana na scenie.

Krall, Chutnik, Czechow

Z kolei także długo wyczekiwana premiera "Odysei" Krzysztofa Warlikowskiego na ostatniej prostej została przyspieszona. Jak informuje Nowy Teatr w Warszawie, odbędzie się nie 19 czerwca, ale 4 czerwca. Spektakl inspirowany jest eposem Homera, a oparty na motywach „Powieści dla Hollywoodu” i „Króla kier znów na wylocie” Hanny Krall. Główną rolę - Odysa - miał zagrać w nim zmarły niedawno Zygmunt Malanowicz. Zastąpił go Stanisław Brudny.

Rekordową ilość razy przekładana była też premiera "Cwaniar" według książki Sylwii Chutnik w reżyserii Agnieszki Glińskiej w warszawskim Teatrze Polonia Krystyny Jandy. Obecna data premierowego spektaklu to 23 czerwca.

W TR Warszawa zobaczymy z kolei "Onko" - stand-up Weroniki Szczawińskiej o raku, jego postrzeganiu w kulturze i o problemach z opowiadaniem o sobie w teatrze. Monodram w wykonaniu Sebastiana Pawlaka, podwójnie autobiograficzny, miał już swoją premierę online. Premiera sceniczna 19 czerwca.

fot. mat. teatru

Już dzień później, 20 czerwca, także w TR, "3SIOSTRY" według Antona Czechowa w reżyserii słynnego belgijskiego artysty Luka Percevala. To koprodukcja ze Starym Teatrem w Krakowie. Obok aktorów z obu teatrów wystąpi także m.in. ukraińska aktorka Oksana Czerkaszyna, związana z Teatrem Powszechnym. Krakowska premiera odbędzie się w pierwszej połowie lipca. "To portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu" - zapowiadają twórcy.

Także w Starym Teatrze z "Halką" Stanisława Moniuszki zmierzy się Anna Smolar, razem z kompozytorką i dramaturżką Natalią Fiedorczuk. To nie będzie zwykłe wystawienie opery, raczej wariacja na jej temat. Premiera 16 czerwca.

Kto zagra już w sobotę?

W Teatrze Śląskim w Katowicach powstaje kolejny spektakl według prozy Szczepana Twardocha - tym razem Robert Talarczyk adaptuje ostatnią powieść Twardocha "Pokora". Gościnnie w głównej roli wystąpi pochodzący ze Świętochłowic na Górnym Śląsku Henryk Simon, aktor warszawskiego Teatru Narodowego. Premiera 11 czerwca.

Z kolei w Teatrze Polskim w Bydgoszczy zadebiutuje w teatrze jedna z ciekawszych reżyserek filmowych młodego pokolenia - Jagoda Szelc. 29 maja premiera "Maszyny", m.in. z Sarą Celler-Jezierską - która wystąpiła w noweli Szelc z niedawnej produkcji Netflixa "Erotica 2022".

Zgodnie z rządowym planem łagodzenia obostrzeń spektakle we wnętrzach będzie można grać od 29 maja przy maksymalnie 50-procentowej frekwencji. Na powietrzu - od 15 maja, ale większości teatrów plenerowe warunki nie wystarczają.

Są jednak sceny, które próbują się dostosować do tej niekomfortowej sytuacji. Np. Komuna Warszawa zagra już 15 maja spektakl "Cezary idzie na wojnę" - hit Cezarego Tomaszewskiego, prezentowany z sukcesem m.in. na festiwalu w Edynburgu i nagrodzony na krakowskiej Boskiej Komedii.


Tytuł oryginalny

Takiego zatrzęsienia premier w teatrach jeszcze nie było! Na co rezerwować bilety?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Witold Mrozek

Wątki tematyczne